Kapsuła Dragon-2 zabrała na orbitę czworo astronautów. To historyczne wydarzenie

Zeszłej nocy NASA i SpaceX wysłały w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czworo astronautów, którzy dołączą do załogi kosmicznego domu. To wielkie wydarzenie w historii amerykańskiego przemysłu kosmicznego.

Pierwotnie start miał mieć miejsce 15 listopada, ale przełożono go o 24 godziny ze względu na niekorzystaną pogodę panującą na wodach Oceanu Atlantyckiego. Barka należąca do SpaceX, o nazwie Just Read The Instruction, miała problemy z dotarciem na wyznaczone miejsce, w którym miał spróbować na niej wylądować pierwszy człon rakiety Falcon-9. Teraz wiemy już, że pomyślnie udało się przeprowadzić ten manewr. 

Chociaż misja demonstracyjna kapsuły Dragon-2 odbyła się w maju i zakończyła się pełnym sukcesem, to jednak dopiero zeszłej nocy nastąpiła pierwsza operacyjna misja, która otworzyła nowy rozdział w amerykańskim programie załogowych lotów na orbitę. Od teraz NASA może już spokojnie przeprowadzać loty do kosmicznego domu z terytorium Stanów Zjednoczonych i już nie być zależna w tej kwestii od Rosji.

Reklama

W pierwszym operacyjnym locie wzięło udział trzech astronautów i jedna astronautka, a mianowicie Michael Hopkins, Victor Glover, Soichi Noguchi i Shannon Walker. Troje z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a jeden z Japonii. Amerykańska Agencja Kosmiczna informuje, że dotychczas misja przebiega zgodnie z planem. W ciągu kilkunastu godzin, załoga ma wejść na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zostać przywitana przez jej mieszkańców.

Najnowsza misja NASA/SpaceX ma potrwać do wiosny przyszłego roku. Wówczas cała czwórka ma wrócić na Ziemię na pokładzie kapsuły Dragon-2, a nie jak do tej pory się to odbywało, w kapsule Sojuz. Niebawem loty do kosmicznego domu będą organizowane również za pomocą pojazdu Starliner od Boeinga. Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że to wydarzenie może nastąpić dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

Przypominamy, że pod koniec 2021 roku, firma SpaceX będzie miała już gotowy najpotężniejszy system transportu kosmicznego, który ma dostarczyć astronautów na Księżyc i Marsa. Pierwszy lot załogowy statku Starship ma odbyć się w 2022 roku. Prawdopodobnie wówczas nastąpi lot wokół Księżyca Japońskiego artysty i jego przyjaciół.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/SpaceX / Fot. NASA/SpaceX

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama