Kosmiczny Teleskop Hubble'a uwiecznił w pełnej krasie Rubinową Galaktykę

To wyjątkowy obiekt na naszym niebie. Galaktyka ta składa się z aż 10 razy więcej gwiazd od Drogi Mlecznej. Dzięki legendarnemu teleskopowi NASA, dziś możecie zobaczyć ją w niedostępnych dotąd szczegółach.

Rubinowa Galaktyka znajduje się konstelacji Perseusza, 232 miliony lat świetlnych od naszej planety. jej promień szacuje się na 100 tysięcy lat świetlnych, co oznacza, że jest 2,5 raza szersza od naszej galaktyki.

Bardzo jasna gwiazda, którą możecie zobaczyć po lewej stronie galaktyki UGC 2885, nie należy do niej, znajduje się znacznie bliżej Ziemi. Niestety, weszła ona w kard obrazu wykonanego przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a i nieco popsuła końcowy efekt ukazania w pełnej krasie Rubinowej Galaktyki.

Trzeba tutaj podkreślić, że jest to najlepszy w historii obserwacji przestrzeni kosmicznej obraz tej galaktyki, ale nie ostatni. Niebawem NASA umieści w kosmosie potężne dwa teleskopy, a mianowicie Jamesa Webba i WFIRST. Oba urządzenia pozwolą nam zajrzeć w głąb tego pięknego obiektu i przyjrzeć się bliżej poszczególnym gwiazdom, a może nawet ich planetom.

Reklama

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy