Na Ziemię zostanie dostarczona tajemnicza przesyłka

Łazik Perseverance odnosi sukcesy w swojej misji eksploracji Marsa. NASA poinformowała, że robot przygotował już przesyłkę, która zostanie wysłana na Ziemię w przyszłej dekadzie.

Łazik Perseverance odnosi sukcesy w swojej misji eksploracji Marsa. NASA poinformowała, że robot przygotował już przesyłkę, która zostanie wysłana na Ziemię w przyszłej dekadzie.
Tajemnicza przesyłka z Marsa zostanie dostarczona na Ziemię /NASA /materiały prasowe

Najbardziej zaawansowany w historii łazik eksploracyjny NASA świetnie radzi sobie na Czerwonej Planecie. Przez ostatnie niemal 2 lata przemierzał jałowe obszary krateru Jezero w poszukiwaniu ciekawych miejsc do pobrania próbek. W realizacji swojej misji bardzo pomagał mu pierwszy marsjański dron.

Proces pobrania próbek jest kluczowy w badaniach tej fascynującej planety. Chociaż łazik jest mobilnym laboratorium chemicznym, to jednak nie jest w stanie zbadać próbek w tak dokładny sposób, jak mogą to uczynić ziemskie instytuty badawcze. Dlatego NASA szykuje karkołomną misję, która będzie polegała na dostarczeniu próbek właśnie na naszą planetę.

Reklama

Próbki z Marsa zostaną dostarczone na Ziemię

Łazik Perseverance już wykonał część swojego zadania. Robot pobrał 10 próbek z różnych interesujących miejsc, a następnie regolit umieścił w 10 probówkach, ale zostały one powielone dwa razy. W najbliższych dniach, pojazd dotrze do punktu zwanego Three Forks. Tam w ciągu 30 dni umieści 10 próbek, a kolejne 10 takich samych pozostanie na jego pokładzie jako zabezpieczenie.

Czytaj także: Wymienne baterie powrócą w smartfonach? Taki pomysł ma Unia Europejska

Kurier ma pojawić się na Marsie dopiero w przyszłej dekadzie. Prawdopodobnie będzie to lądownik, na którego pokładzie znajdą się małe drony. Ich zadaniem będzie zebranie próbek i dostarczenie ich do pojazdu powrotnego. Na razie nie wiadomo, kiedy próbki dotrą na Ziemię i zostaną dokładnie przeanalizowane na Ziemi, ale istnieje szansa, że może odbyć się to za ok. 10 lat.

Wielu naukowców uważa, że przed milionami, a nawet miliardami lat powierzchnię Marsa mogło zamieszkiwać mikrobiologiczne życie. Dlatego laboratoria NASA chcą dokładnie przeanalizować próbki, a wtedy jest wielce prawdopodobne, że odkryjemy w nich coś niezwykłego, co może odmienić nasze postrzeganie tej fascynującej planety i być odpowiedzią na stawiane teraz nawet najbardziej trudne pytania odnośnie rozkwitu życia we Wszechświecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Perseverance
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy