NASA ogłosiła datę dziewiczego lotu załogowej kapsuły Dragon od SpaceX

Wielkimi krokami nadchodzi nowa era załogowych lotów kosmicznych wykonywanych bezpośrednio z terytorium Stanów Zjednoczonych, które zostały zawieszone w 2011 roku.

Pierwszy lot testowy załogowej kapsuły Crew Dragon od SpaceX ma odbyć się już 7 stycznia. Oczywiście, na pokładzie nie będzie astronautów, ale kapsuła poleci na orbitę i dołączy się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Inżynierowie z NASA i SpaceX, dzięki misji eksperymentalnej DM-1 przetestują w praktyce funkcjonowanie wszystkich urządzeń pokładowych i systemów bezpieczeństwa.

Jeśli lot przebiegnie pomyślnie, misja załogowa kapsuły odbyć może się w czerwcu przyszłego roku. Wówczas na pokładzie znajdzie się dwóch weteranów lotów kosmicznych, a mianowicie Robert Behnken i Douglas Hurley. Astronauci również udadzą się docelowo na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Reklama

SpaceX kończy przygotowania historycznej platformy startowej LC-39A, znajdującej się na przylądu Canaveral na Florydzie. To właśnie z niej w misje księżycowe startowały rakiety z programu Apollo. Zanim jednak nastąpi pierwszy start załogowej kapsuły Dragon, SpaceX przejdzie wnikliwą inspekcję NASA w kwestii naruszania zasad bezpieczeństwa.

Przedstawiciele agencji zbulwersowała kwestia palenia marihuany przez Elona Muska w trakcie programu na żywo u komika Joe Rogana. Oficerowie poinformowali, że chcą sprawdzić, czy w siedzibie SpaceX w Hawthorne pracownicy mogą zażywać narkotyki. Podobno ryba psuje się od głowy, więc jeśli dla szefa firmy palenie zielska to nic złego, to może i również jest tak dla pracowników.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA/SpaceX

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy