NASA wybrała producenta skafandrów. To od nich wypożyczy "garnitury" na księżycowy spacer

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła zwycięzcę konkursu na skafander kosmiczny, w którym człowiek po 50 latach powróci na Księżyc, a została nim firma Axiom Space, wyrastająca tym samym na jednego z ważniejszych graczy branży kosmicznej.

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła zwycięzcę konkursu na skafander kosmiczny, w którym człowiek po 50 latach powróci na Księżyc, a została nim firma Axiom Space, wyrastająca tym samym na jednego z ważniejszych graczy branży kosmicznej.
Skafandry, z których korzystają astronauci NASA, to projekt liczący już 45 lat. Czas na zmiany /NASA /materiały prasowe

Chociaż przygotowania do powrotu człowieka na Księżyc od dłuższego czasu nie idą zgodnie z planem, bo mamy już praktycznie 4-letnie opóźnienie względem pierwotnego harmonogramu, a do tego ostatnio - na skutek problemów z jednym z silników w SLS, a konkretniej wycieku paliwa - start misji Artemis I był już dwukrotnie przekładany (najbliższa próba w październiku), NASA jest pewna swego i gwarantuje, że już niedługo ponownie postawimy stopę na naszym naturalnym satelicie.

Axiom Space zapisze się w historii

A zrobimy to w skafandrze produkcji Axiom Space, bo NASA poinformowała, że kontrakt na "historyczną misję" w wysokości 228,5 mln USD trafia w ręce tej właśnie firmy - to ona opracuje i wyprodukuje rozwiązanie, w którym astronauci polecą w kosmos i wyjdą na powierzchnię Księżyca w ramach misji Artemis III w 2025 roku. Lara Kearney, kierownik programu NASA Extravehicular Activity and Human Surface Mobility, przyznała przy okazji, że jest dumna ze współpracy z przemysłem komercyjnym, który pomoże w budowaniu stałej obecności Stanów Zjednoczonych na powierzchni Księżyca.

Reklama

Przypominamy, że w czerwcu NASA ogłosiła, że wybrała dwie firmy, które zajmą się produkcją skafandrów - Axiom Space i Collins Aerospace. Obie będą działać w ramach misji Artemis, ale stworzona przez nie "odzież" będzie służyć różnym celom i na różnych etapach programu - najbardziej prestiżowa rola, czyli skafander na pierwszy kosmiczny spacer, przypadła jednak w udziale temu pierwszemu.

Tym samym Axiom Space wyrasta na bardzo ważnego zawodnika branży kosmicznej, bo warto odnotować, że firma opracowuje także komercyjny moduł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w którym gościć będzie kosmicznych turystów, a w przyszłości planuje zbudować na orbicie pierwszą prywatną stację kosmiczną.

Collins Aerospace również ma się czym pochwalić, bo mowa o spadkobiercach firmy Hamilton Standard, która dostarczała skafandry kosmiczne dla astronautów programu Apollo. Co ciekawe, w odróżnieniu jednak od zwyczajów z tych czasów, NASA nie będzie kupować skafandrów od Axiom i Collins, ale je... wypożyczać.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Artemis | Księżyc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy