Oto pierwsze selfie chińskiego łazika Zhurong i lądownika Tianwen na Marsie

Chińska Agencja Kosmiczna w końcu zaczęła publikować obrazy z Marsa, na które czekali od blisko miesiąca wszyscy fani eksploracji kosmosu. Roboty i Mars wyglądają przepięknie w regionie Utopia Planitia.

Najpierw mogliśmy zobaczyć łazik Zhurong i lądownik Tianwen na obrazie z perspektywy orbity, który został wykonany przez orbiter Tianwen-1 (), a teraz mamy przyjemność zobaczyć oba urządzenia w pełnej krasie na pierwszym selfie.

Pewnie zastanawiacie się, kto wykonał zdjęcie obu urządzeniom. Nie, to nie kosmici. Łazik został wyposażony w małą, bezprzewodową kamerę. Robot umieścił ją na gruncie. Dysponuje ona szerokokątnym obiektywem, dzięki czemu z bliskiej odległości możemy zobaczyć nie tylko urządzenia, ale również część krainy Utopia Planitia.

Reklama

Miejsce lądowania wygląda na dość nudne. Nie ma gór i większych skał. Krajobraz różni się diametralnie od tego, jaki mamy przyjemność widzieć na obrazach z najnowszego amerykańskiego łazika Perseverance. Jednak na naukowców taki płaski teren to atrybut. Jako że Chińczycy dopiero raczkują w kwestii łazików i eksploracji Marsa, gładka powierzchnia będzie sprzyjać sprawnemu i bezpiecznemu poruszaniu się kołowego robota.

Wszyscy zastanawiają się, dlaczego chiński łazik po blisko miesiącu od lądowania, wciąż znajduje się obok lądownika. Musimy pamiętać, że Chińska Agencja Kosmiczna wyznaczyła zaledwie 90 dni na eksplorację Marsa. Pozostało zatem mało czasu na poszukiwanie śladów życia. Naukowcy są jednak dobrej myśli. Wciąż przeprowadzają testy urządzeń, i możemy spodziewać się, że potrzebują jeszcze kilka tygodni, by zebrać najważniejsze dane. Uzbroimy się w cierpliwość i jeszcze trochę poczekajmy na pierwsze zdjęcia ciekawych obiektów do badań.

Źródło: GeekWeek.pl/CNSA / Fot. CNSA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy