Tak wygląda nasz prawdziwy dom. Oto Droga Mleczna w pełnej okazałości [FILM]

Wszechświat badamy od setek lat, a zachwycamy się nim od tysięcy. Niestety, im więcej o nim wiemy, tym więcej pojawia się pytań bez odpowiedzi. Ale to nas nie demotywuje, tylko inspiruje do dalszych poszukiwań.

Niedawno NASA zaprezentowała najdokładniejszą w historii mapę Drogi Mlecznej, która powstała przy udziale teleskopu APEX, a teraz możemy zobaczyć naszą galaktykę oczami Kosmicznego Obserwatorium Herschela.

Mapa powstała dzięki aż 900 godzinom obserwacji, a złożona została z 70 pojedynczych zdjęć. Na poniższym filmie może zobaczyć, co prawda, zaledwie 2 procent nieba, ale za to aż 40 procent centralnej płaszczyzny galaktyki.

To właśnie tam znajduje się najwięcej gwiazd, planet, czarnych dziur, obłoków gazu i pyłu oraz wiele innych obiektów, które ciężko jest nam w ogóle ogarnąć swoimi umysłami. Te widoki rozpalają wyobraźnię. W końcu gdzieś tam mogą znajdować się inteligentne cywilizacje.

Reklama

Obrazy przedstawiają obserwacje w różnych zakresach fal widma elektromagnetycznego, dzięki temu możecie zobaczyć na nich nawet to, czego nie widać w przestrzeni kosmicznej gołym okiem. Takie obrazy pozwalają nam zatem wpatrzeć się w przestrzeń, która od zarania dziejów była niedostępna dla oczu całej ludzkości.

Badania prowadzone za czasów działalności Kosmicznego Obserwatorium Herschela posłużą naukowcom jeszcze przez wiele kolejnych lat do przeprowadzenia dalszych badań dotyczących narodzin i ewolucji gwiazd, a co za tym idzie, również pomogą rozwikłać zagadki powstania Układu Słonecznego i naszej planety.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy