Oto superbiała farba, która odbija 95,5% światła słonecznego i schładza budynki

Była najczarniejsza farba na świecie, to teraz została opracowana nowatorska biała farba, która dzięki swoim wyjątkowym właściwościom potrafi obniżyć temperaturę budynku poniżej temperatury otoczenia.

Oczywiście można w takiej sytuacji powiedzieć, że dużo łatwiejszym sposobem na zbyt wysoką temperaturę w budynkach jest klimatyzacja, ale ta niesie ze sobą niestety kilka problemów. Po pierwsze, wymaga regularnego czyszczenia i umiejętnego stosowania, żeby nie odbiła się negatywnie na zdrowiu, a po drugie pochłania ogromne ilości energii, najczęściej nie tej zielonej. W tym kontekście farba, która pozwala na działanie prostych zasad fizyki, mówiących, że białe powierzchnie i obiekty lepiej odbijają promienie słoneczne, więc pozostają chłodniejsze, może być strzałem w dziesiątkę - szczególnie że część badań przekonuje, że malowanie większości budynków na biało może schłodzić… całe miasta!

Reklama

W związku z tym przez lata prowadzono badania nad różnymi farbami odbijającymi światło, z wykorzystaniem szkła, teflonu czy jak ostatnio tlenku tytanu, ale wszystkie miały jakieś „skutki uboczne”. Dlatego też w tych najnowszych wykorzystano zupełnie nową recepturę i zamiast tlenku tytanu wybrano wypełniacze z węglanu wapnia, które są łatwiej dostępne, tańsze i pochłaniają mniej światła ultrafioletowego, więc pozostają chłodniejsze. Farba zawiera również koncentrację cząsteczek na poziomie 60% i wykorzystuje cząsteczki różnej wielkości, wszystko dla lepszego rozpraszania światła słonecznego. 

W efekcie, nowa farba potrafi odbijać 95,5% światła, jakie na nią pada, czyli dużo więcej niż w większośc pozostałych rozwijanych pomysłów, dla których 90% wciąż jest granicą nie do przekroczenia - tylko warstwa teflonowa wypada lepiej, bo odbija 98% światła. Podczas testów przełożyło się to na temperaturę budynku niższą o 1.7 °C od otoczenia, a w nocy nawet 10 °C. Zdaniem naukowców to wystarczająco nie tylko do schłodzenia budynków, ale i zapobiegania przegrzewaniu systemów elektrycznych. I jedyną rzeczą, jaka powstrzymuje jeszcze komercyjne zastosowanie, jest konieczność sprawdzenia, jak długo farba utrzyma się na powierzchniach w różnych warunkach: - Nasza farba jest kompatybilna z procesem wytwórczym komercyjnej farby, a jej koszt jest porównywalny, a nawet niższy. Kluczem jest upewnienie się, że na farbie można polegać i przetrwa długie zewnętrzne aplikacje - dodają twórcy pomysłu.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy