Są już papierowe słomki, a teraz będzie Coca-Cola w eko-butelce z papieru [FILM]

Jesienią ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że Coca-Cola planuje w niedalekiej przyszłości wprowadzić na rynek papierowe butelki do swoich napojów, a teraz ta wizja staje się rzeczywistością w jednym z krajów Europy.

Koncern Coca-Cola Company ma ambitne plany na przyszłość związane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Chce to uczynić w bardzo ciekawy sposób, poprzez nowe butelki. Ograniczenie emisji CO2 do atmosfery to już standard wśród globalnych koncernów. Niestety, to nie wystarczy, by lepiej zatroszczyć się o środowisko naturalne. Dlatego Coca-Cola postanowiła pójść o krok dalej i wykorzystać swoich klientów do uczynienia siebie koncernem bardziej ekologicznym, a nam dać satysfakcję, że robimy coś ważnego dla Matki Natury.

Reklama

Jesienią ubiegłego roku, inżynierowie z Coca-Cola i duńskiej firmy Paboco zaprojektowali i stworzyli nową, ekologiczną butelkę, w której będą niebawem sprzedawane gazowane napoje. Pierwszy prototyp składa się w 30 procentach z papieru, bo zastosowano w niej warstwę bio-pochodnego PEF. Docelowo ma to być jednak aż 100 procent. Nie będzie łatwo stworzyć takie opakowanie, ale inżynierowie nie tracą nadziei.

Coca-Cola Company z dumą informuje, że pierwsze w Europie testy papierowych butelek do swoich napojów pojawią się wkrótce na Węgrzech. Projekt będzie realizowany w ramach inicjatywy Świat Bez Odpadów (World Without Waste). Produkcją butelek zajmie się Paboco (The Paper Bottle Company) powołana przez ALPLA, producenta opakowań z tworzyw sztucznych, który będzie współpracował z BillerudKorsnäs, szwedzkim producentem papieru.

„Naszym celem jest stworzenie papierowej butelki, którą będzie można poddawać recyclingowi doładnie tak, jak każdy inny rodzaj papieru. Ten prototyp to pierwszy krok na drodze do osiągnięcia tego wielkiego celu. Papierowa butelka daje zupełnie nowe możliwości, a my jesteśmy przekonani, że odegra ogromną rolę w przyszłości” - powiedział Stijn Franssen manager ds. innowacji w dziale badań i rozwoju opakowań w Coca-Cola.

Coca-Cola chce docelowo całkowicie wyeliminować tworzywa sztuczne w swoich butelkach. Do tego pozostała jeszcze daleka droga, ale pomimo tego faktu, koncern w ciągu najbliższych 10 lat zamierza zwiększyć recykling swoich puszek i butelek. Plan zakłada recykling tylu opakowań, ile jest jednocześnie produkowanych. Trzeba też podkreślić, że pierwszy prototyp butelki z papieru już teraz może być w pełni poddany recyklingowi.

Czy takie ekologiczne rozwiązanie przyjmie się? Tak naprawdę będzie to zależeć od ceny napoju w takiej butelce i jego smaku. Nie oszukujmy się, że smak jest najważniejszy, a reklamowane produkty bez cukru, tak naprawdę różnią się smakiem od tych słodzonych prawdziwym cukrem, chociaż ich producenci próbują nam wmówić, że jest inaczej. Podobnie będzie również w przypadku bio-opakowań jak np. butelka z papieru, w których napój będzie smakował inaczej.

Źródło: GeekWeek.pl/Coca-Cola/Paboco / Fot. Coca-Cola/Paboco

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy