100 proc. wydajność w transferze energii

W jednej z niezliczonych prób mających na celu imitację procesu fotosyntezy zachodzącej w roślinach oraz w niektórych bakteriach, naukowcy osiągnęli idealny wynik.

Procesy zachodzące w naturze są inspiracją dla wielu badań naukowych
Procesy zachodzące w naturze są inspiracją dla wielu badań naukowychAFP

Naukowcy wyjaśniają, iż systemy przetwarzania energii spotykane w naturze składają się z regularnie ułożonych molekuł, które wydajnie kolekcjonują światło słoneczne i przenoszą energię wzbudzenia do centrum reakcji chemicznych danego systemu(rośliny lub fioletowych bakterii).

Uczeni korzystając ze swojego doświadczenia, zdobytego podczas poprzednich eksperymentów wybrali dla swojego systemu dwa rodzaje porifynowych zabarwionych molekuł. Następnie umieścili je na glinianej powierzchni. Największym problemem było ich ułożenie w regularny wzór, spotykany w naturze.

W przypadku gdy molekuły ułożone są zbyt blisko siebie, inne rodzaje reakcji takich jak: transfer elektronów(cząstek elementarnych będących jednym z elementów atomu) lub reakcji fotochemicznych, które również nie są pożądane.

Badaczom udało się zaprojektować nowatorską technikę, która pozwoliła na ułożenie molekuł w wymagany wzór oraz z zachowania odpowiednich odległości między nimi. Demonstracja naukowców pokazała, że odpowiednie rozmieszczenie molekuł doprowadziło do bardzo zadowalającej wydajności przesyłu energii, która wyniosła niemal 100%.

Osiągnięcie naukowców może doprowadzić więc do budowy kolejnej generacji materiałów i systemów przetwarzających energię naszej gwiazdy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas