Cheetah - najszybszy robot na świecie

Gepard jest uznawany za najszybsze zwierzę lądowe na świecie, osiągające podczas sprintu prędkość 112-120 km/h. Nazwa, jaką konstruktorzy z DARPA nadali jednemu ze swoich robotów, nie pozostawia wątpliwości co do jego najważniejszej cechy - czworonożna maszyna potrafi rozpędzić się do imponującej prędkości. Jak radzi sobie na bieżni?

Koła pozwalają na łatwe osiąganie znacznych prędkości, jednak sprawdzają się jedynie w dobrych warunkach. Trudniejszy teren stanowi dla większości pojazdów kołowych przeszkodę nie do pokonania. W takich wypadkach lepszym rozwiązaniem są nogi, czego przykładem może być choćby robot AlphaDog.

AlphaDog i jego mniejsza wersja, BigDog, świetnie radzą sobie w trudnych warunkach, jednak nie imponują szybkością. Dlatego badacze z DARPA rozpoczęli prace nad inną maszyną o nazwie Cheetah. Pierwsze doniesienia na jej temat pojawiły się jeszcze na początku 2011 roku.

Reklama

Po roku projekt DARPA jest na tyle zaawansowany, że przedstawiono prototyp urządzenia. Jak widać na filmie, robot nie jest jeszcze dopracowany i wymaga zewnętrznego zasilania. Widok, gdy rozpędzając się, wykonuje coraz szybsze i dłuższe skoki, jest jednak niesamowity. Cheetah na razie osiąga 18 mil na godzinę (29 km/h).

Zdaniem amerykańskich inżynierów to na razie wczesny etap tej konstrukcji. Celem badaczy jest teraz udoskonalenie robota tak, by próby odbywały się nie na bieżni, ale w terenie. Docelowo Cheetah ma osiągnąć prędkość 50 mil na godzinę (80,5 km/h). Dla porównania, najszybszy człowiek Usain Bolt podczas 100-metrowego sprintu rozpędził się do 44,7 km/h.

http://gadzetomania.pl

Łukasz Michalik

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Robot | prototyp | DARPA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy