Nowoczesne jednoramienne roboty w laboratoriach GE

Pomimo odwiecznej fascynacji ludzkości robotami i mechanicznymi urządzeniami naśladującymi czynności wykonywane przez człowieka, w procesach produkcyjnych nadal aż 90 proc. aktywności nie zostało poddanych automatyzacji. Ich potencjał dostrzegła firma GE, która w swoich fabrykach i laboratoriach wykorzystuje nowoczesne jednoramienne roboty firmy Rethink Robotics.

Baxter, już dziś pracuje w amerykańskich fabrykach. Zdjęcie: Rethink Robotics
Baxter, już dziś pracuje w amerykańskich fabrykach. Zdjęcie: Rethink Roboticsmateriały prasowe

Roboty Baxter sprawdzają się w amerykańskich oddziałach GE, gdzie pracują razem z ludźmi przy montażu i pakowaniu produktów, wyręczając ich przy wykonywaniu monotonnych i powtarzalnych czynności. Najnowszym osiągnięciem Rethink Robotics jest Sawyer, jednoramienny robot wykonujący czynności wymagające precyzji, zręczności i elastyczności. Jak zauważa Scott Eckert, dyrektor generalny Rethink Robotics: "Sawyer to odpowiedź na zapotrzebowanie wobec robota charakteryzującego się umiejętnością precyzyjnej obsługi maszyn czy pracy związanej  z testowaniem płytek drukowanych. Są to powtarzalne czynności, które dziś można już zautomatyzować, a dzięki swojej charakterystyce Sawyer stworzony jest do wykonywania tego typu zadań. Zaprojektowano go w sposób umożliwiający mu odnalezienie się w rzeczywistym środowisku pracy, które charakteryzuje się względną zmiennością i wymaga nieustannego dostosowywania się do warunków otoczenia".

Limitowana seria Sawyera niebawem trafi do wybranych klientów Rethik Robotics, a ogólnie dostępny będzie jeszcze w tym roku. Obecnie GE jako jedna z trzech firm bierze udział  w testowaniu możliwości Sawyera, związanych z wykonywaniem zadań wymagających szczególnego zaangażowania możliwości robota.

Tradycyjne roboty przemysłowe są drogie, wymagają zastosowania zabezpieczeń ochronnych, trzeba je programować, a przydzielenie ich do innych zadań jest czasochłonne. Sawyer jest natomiast inteligentnym robotem współpracującym o niewygórowanej cenie, uczy się poprzez fizyczne poprowadzenie jego ramieniem demonstrującym mu czynności, które ma wykonać, łatwo wdrożyć go do nowych zadań i może pracować w otoczeniu ludzi bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Może wykonywać 90 procent czynności, które ze względów ekonomicznych bądź praktycznych nie były dotychczas zautomatyzowane.

Podczas gdy Baxter zaprojektowany został do wykonywania takich czynności jak przenoszenie przedmiotów, pakowanie, czy umieszczanie ich na taśmie, zadaniem Sawyera jest obsługa maszyn. Sawyer i Baxter mogą pracować ramię w ramię w fabrykach, w których obydwa te rodzaje czynności przenikają się.

Dzięki pojedynczemu ramieniu i skromniejszym gabarytom, Sawyera można bez trudu umieścić na  stanowisku pracy wymagającym precyzji, zręczności i elastyczności. Robot posiada również inny napęd oraz konstrukcję przekładni umożliwiające mu obsługę maszyn. Podobnie jak Baxter, w miejscu głowy Sawyer posiada kamerę, jednak jego ramię jest dodatkowo wyposażone w kamerę Cognex z wbudowanym źródłem światła, które pomaga mu wykonywać czynności wymagające szczególnej precyzji. Zarówno Sawyer jak i Baxter uczą się poprzez fizyczne poprowadzenie ich ramieniem demonstrujące czynności, które mają wykonać, posiadają intuicyjny interfejs użytkownika i wykorzystują oprogramowanie Intera.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas