Soczewki kontaktowe dla Pentagonu

Pomysł znany z okularów dwuogniskowych doczekał się realizacji w postaci soczewek kontaktowych. Efekty są tak obiecujące, że Pentagon zamówił już prototypy. W 2014 roku mają trafić do sprzedaży.

Docelowo zamówione soczewki dwuogniskowe będą współpracować ze specjalnymi okularami, w których na wewnętrznej powierzchni szkła wyświetlany będzie obraz. Pomysł nieco podobny do Google Project Glass nosi miano HUD (Heads Up Display). HUD jest już stosowany przez armię amerykańską do wizualizacji celów bojowych w czasie rzeczywistym. Nowe soczewki dzięki swym właściwościom mają dać jeszcze większe możliwości żołnierzom na polu walki. Prototyp soczewek iOptik opracowała i dostarczyła firma Innovega. Na czym polega ich wyjątkowość?

iOptik pozwala na ogniskowanie dwóch planów jednocześnie - dalekiego i bliskiego. Obraz wyświetlany na ekranach HUD uzyskiwany jest w soczewkach dzięki zastosowaniu dwóch różnych filtrów. Centralna część soczewki wysyła światło z HUD w kierunku środka źrenicy, podczas gdy zewnętrzna część wysyła światło do zewnętrznej części źrenicy. Siatkówka oka otrzymuje jednocześnie oba ostre obrazy.

Twórcy soczewek twierdzą, że iOptik to nowy rozdział rozszerzonej rzeczywistości. Zakładając je, widzi się coś, czego normalnie człowiek by nie zobaczył, i dzięki temu robi rzeczy, których normalnie nie jest w stanie robić.

Reklama

Nie brakuje także głosów ekspertów, że oglądanie świata w taki sposób nie jest dobrym pomysłem. Człowiek ogniskuje w oku niewielkie pole widzenia, rozszerzenie tego pola spowoduje zamazanie kontrastu pomiędzy ostrym widzeniem pola centralnego i peryferyjnego. Oko ludzkie wyostrza plan wraz z poruszaniem się gałki ocznej - w przypadku iOptik będzie to zaburzone.

Mariusz Kędzierski

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Pentagon | rozszerzona rzeczywistość | soczewki kontaktowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy