Reklama

Ta broń powstrzyma ludzi przed mówieniem

Nowy japoński wynalazek potrafi sprawić, że człowiek nie jest w stanie wypowiedzieć ani jednego składnego zdania. Czy właśnie powstała nowa, ulubiona rządowa zabawka?

Urządzenie widoczne na zdjęciu zostało nazwane SpeechJammer i powstało w National Institute of Advanced Industrial Science and Technology w Japonii. Użyte przeciwko człowiekowi, który usiłuje wypowiedzieć jakieś zdanie, sprawi, że z jego ust zaczną wydobywać się nieskładne dźwięki i urywki słów.

Jak to możliwe? Podczas procesu mówienia używamy nie tylko ust, ale i uszu. Formułując słowa jednocześnie słuchamy tego co wydobywa się z naszych gardeł, a nasz mózg na bieżąco kontroluje wypowiadane kwestie. SpeechJammer zakłóca ten proces, a zjawisko, które generuje jest określano jako opóźnione sprzężenie słuchowe.

Broń wysyła w stronę mówiącego jego własne słowa, ale opóźnione o kilkaset milisekund. Jak się okazuje to wystarcza aby skutecznie namieszać w ludzkiej głowie i spowodować, że zaczniemy bełkotać. Co ciekawe podobna metoda stosowana jest podczas leczenia osób, które mają problemy z mówieniem.

Reklama

Prototyp testowany przez japońskich naukowców wykorzystuje kierunkowy mikrofon i takie same głośniki oraz czujnik odległości. Pomiar dystansu od celu jest niezbędny do prawidłowego obliczenia opóźnienia, jakie należy zastosować w stosunku do jego słów. Jak na razie urządzenie ma zasięg około 30 metrów.

Jak prawie każdy wynalazek, tak i SpeechJammer może mieć dobre i gorsze zastosowania. Z tych pozytywnych można wymienić zmuszenie mówców do przestrzegania kolejności wypowiedzi, np. podczas debat wyborczych. Niestety taki sam gadżet użyty przeciwko protestującym tłumom mógłby doprowadzić do tego, że kilka bardzo ważnych słów nie zostałoby nigdy wypowiedzianych.

http://gadzetomania.pl

Marek Maruszczak

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: wynalazek | broń

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje