Broń laserowa na wyposażeniu brytyjskiej policji

Policja w Wielkiej Brytanii przetestuje broń laserową. Czy karabin o nazwie SMU 100 okaże się przełomem w walce z przestępczością?

Gwiezdne wojny schodzą na Ziemię, a seria gier Fallout kłania się w pas. Policja na całym świecie może w niedalekiej przyszłości korzystać z broni laserowej. Innowacyjnym projektem zainteresowani się Brytyjczycy, którzy w przyszłym roku sprawdzą jak SMU 100 sprawdza się na ulicach miast.

Broń opracowana przez byłego komandosa Royal Marine miała być pierwotnie stosowana przeciwko piratom z Somalii. Kosztujące ponad 25 tysięcy funtów urządzenie generuje trzymetrową "ścianę światła", która oślepia cel. Paul Kerr, dyrektor zarządzający Photonic Security Systems, powiedział że "System da policji metodę wizualnego odstraszania. Jeśli nie możesz na coś patrzeć, to nie możesz również tego zaatakować".

Efekt działania wiązki lasera jest porównywalny ze zjawiskiem oślepienia przez promienie słoneczne. Naukowcy cały czas prowadzą badania nad ewentualnymi skutkami ubocznymi. Minister Spraw Wewnętrznych podpisze zgodę na korzystanie z lasera dopiero wtedy, kiedy wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione przez specjalistów.

Reklama

To nie pierwszy raz, kiedy laser będzie wykorzystywany do oślepiania wrogich celów. Z podobnej technologii korzystają brytyjscy i amerykańscy żołnierze w Afganistanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Broń laserowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy