Choroba Alzheimera to późny etap cukrzycy typu 2

Naukowcy zdobyli ostatnio nowe informacje potwierdzające, że choroba Alzheimera to tak naprawdę jedna z odmian cukrzycy typu 2.

Cukrzyca powoduje chorobę Alzheimera
Cukrzyca powoduje chorobę Alzheimera123RF/PICSEL

Zespół naukowców z University of Albany przeprowadził eksperyment, który powiązał obie choroby silniej niż kiedykolwiek wcześniej. Jeżeli faktycznie choroba Alzheimera okazałaby się jedną z odmian cukrzycy typu 2, to można by ją leczyć tak jak tę drugą przypadłość.

U szczurów, na których prowadzono badania, udało się usunąć problemy z pamięcią związane z rozwojem cukrzycy. Najprawdopodobniej w podobny sposób będzie można leczyć osoby cierpiące na Alzheimera.

"Być może cukrzykom powinniśmy podawać leki na Alzheimera, by w ten sposób zapobiec zaburzenia funkcji poznawczych" - zasugerował Ewan McNay, szef zespołu badawczego.

Na świecie żyje ponad 35 mln osób cierpiących na chorobę Alzheimera. W samych tylko Stanach Zjednoczonych na walkę z tą przypadłością wydaje się ponad 100 mld dol. Już od dawna wiadomo, że jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera jest cukrzyca typu 2.

Obie choroby powiązano w 2005 r., kiedy to odkryto, że hipokamp, czyli część mózgu odpowiedzialna za pamięć i uczenie się, jest niewrażliwa na insulinę. Cukrzyca niszczy zatem nie tylko wątrobę, mięśnie czy komórki tłuszczowe, ale również i mózg. Wiadomo, że insulina reguluje proces zapamiętywania informacji w hipokampie. Wszystko wskazuje zatem, że cukrzyca typu 2 może być wczesnym etapem choroby Alzheimera.

Potwierdziły to najnowsze wyniki badań naukowych. Okazało się, że szczury karmione dietą powodującą cukrzycę typu 2 miały znacznie słabsza pamięć od tych z prawidłowym reżimem żywieniowym. Proces ten udało się cofnąć wstrzykując odpowiednie przeciwciała. Okazało się, że to nie insulina, a oligomery beta amyloidu są prawdziwym problemem, gdyż uniemożliwiają insulinie dołączanie się do receptorów w hipokampie.

"Nasze leczenie doprowadziło do usunięcia oligomerów amyloidowych, dzięki czemu insulina mogła dołączyć się do receptorów. Do tej pory wszyscy twierdzili, że płytki beta amyloidowe powstają w wyniku tych samych procesorów, które u cukrzyków powodują problemy z pamięcią. Naszym zdaniem to przyczyna, a nie skutek" - dodał McNay.

Obecnie na świecie żyje ponad 380 mln osób chorych na cukrzycę typu 2, a do roku 2035 może ich 600 mln.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas