Chroniczne zmęczenie jednym z powikłań po COVID-19
COVID-19 to choroba wielonarządowa, więc nic w tym dziwnego, że pozostawia trwałe piętno na organizmowi, nawet po pełnym wyzdrowieniu. Nowe badania sugerują, że u wielu pacjentów może powodować tzw. chroniczne zmęczenie.
W "medRxiv" opublikowano wyniki badań, które wskazują, że ponad połowa przebadanych osób odczuwała znaczne zmęczenie po przebytej infekcji SARS-CoV-2, niezależnie od ciężkości jej przebiegu. Odkrycie to podkreśla potrzebę stałego monitorowania pacjentów, nawet po przebytym COVID-19. - Chociaż obecne krótkofalowe cechy infekcji SARS-CoV-2 zostały dobrze scharakteryzowane, średnio- i długofalowe konsekwencje zdrowotne pozostają nieznane - powiedział dr Liam Townsend z St. James Hospital and Trinity Translational Medicine Institute.Naukowcy przyjrzeli się 128 pacjentom leczonym w St. James Hospital w Irlandii, aby ustalić, jak pacjenci o różnym nasileniu choroby radzili sobie w kolejnych tygodniach po wyzdrowieniu. Okazało się, że aż 52 proc. osób zgłosiło utrzymujące się zmęczenie aż 10 tygodni po wyzdrowieniu klinicznym po COVID-19, niezależnie od intensywności objawów. Stwierdzono, że hospitalizacja w okresie aktywnej choroby nie ma żadnego znaczenia dla ryzyka wystąpienia chronicznego zmęczenia.
Obecnie trwają prace nad badaniem czegoś, co niektórzy nazywają "długim COVID-19", czyli długofalowymi konsekwencjami zdrowotnymi infekcji SARS-CoV-2. Wiele innych wirusów także pozostawia trwałe piętno na organizmie, więc nowy koronawirus nie jest tu wyjątkiem.