Ciemna materia wciąż kłopotliwa
Ciemna materia może być kluczowym elementem budulcowym wszechświata, a mimo tego wciąż nie wiemy, czym tak naprawdę jest. Naukowcy wcale nie są bliżej rozwiązania tej tajemnicy.
Na świecie trwa wiele eksperymentów, których celem jest badanie ciemnej materii. Uzyskane wyniki nie pozwoliły jednak jednoznacznie stwierdzić, z czego się ona składa. Jeden z eksperymentów - DAMA/LIBRA - stale rejestruje sygnały ciemnej materii od ponad dwóch dekad. Od 1997 r. w ramach projektu DAMA/LIBRA są rejestrowane sezonowe zmiany płynności ciemnej materii. To wszystko jest wynikiem ruchu planet oraz ich oddziaływań ze Słońcem.
Dwa nowe detektory - ANAIS i COSINE-100 - zostały zaprojektowane, by działać podobnie do DAMA/LIBRA. Niestety, uzyskane przez nie dane nie zgadzają się z wynikami poprzednich eksperymentów. Póki co, naukowcy nie wiedzą, skąd takie rozbieżności.
Wyniki eksperymentu DAMA/LIBRA zostały potwierdzone licznymi danymi statystycznymi, więc fizycy zakładają, że są prawidłowe. Ale dane zebrane przez ANAIS i COSINE-100 są istotne statystycznie.
Wszystkie opisywane doświadczenia wykorzystują kryształy jodku sodu. Gdy ciemna lub zwykła materia oddziałują z nimi, emitują światło, które jest wychwytywane przez fotopowielacze. Aby maksymalnie wykluczyć udział innych czynników, wszystkie laboratoria z detektorami ciemnej materii znajdują się głęboko pod powierzchnią ziemi.