Cleanroomy nie takie "czyste"

Mikroorganizmy na statkach kosmicznych to poważny problem. NASA odkryła, w jaki sposób bakterie mogą przetrwać w warunkach, w których nie powinny - konsumując środki czyszczące.

W cleanroomach takich jak ten składa się fragmenty satelitów
W cleanroomach takich jak ten składa się fragmenty satelitówNASA

Uczeni przebadali Acinetobacter, dominującą rodzinę bakterii, którą często znajduje się w pomieszczeniach czystych (tzw. cleanroom). Okazało się, że gdy źródła pożywienia przestają być dostępne, mikroorganizmy zaczynają biodegradować środku czyszczące. Taka sytuacja ma miejsce np. w pomieszczeniach czystych, w których składa się rakiety lub fragmenty satelitów.

Szczepy poddane analizie wykazały niezwykłą zdolność rozkładania alkoholu izopropylowego i Kleenolu 30, która są środkami czyszczącymi powszechnie stosowanymi w tego typu obiektach. Zrozumienie, w jaki sposób bakterie mogą przetrwać na statku kosmicznym jest ważne, jeżeli chcemy odbywać dalekie podróże kosmiczne.

- Już rozumiemy, dlaczego takie mikroorganizmy są obecne w czystych pomieszczeniach. Tam zawsze coś się dzieje, ale jednym z pytań było, dlaczego mikroby są obecne także w takich miejscach - powiedział prof. Rakesh Mogul.

Dzięki przeprowadzonym badaniom być może uda nam się opracować środki czyszczące nowej generacji, które będą bezlitosne dla bakterii.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas