Co czwarty pacjent nie wie, że środki przeciwbólowe uzależniają

Aż 25 proc. pacjentów przyjmowanych na szpitalny oddział ratunkowy nie wie, że opiaty przepisywane jako środki przeciwbólowe, mogą mieć działanie uzależniające.

Wielu pacjentów na szpitalnym oddziale ratunkowym nie wie, co się im podaje
Wielu pacjentów na szpitalnym oddziale ratunkowym nie wie, co się im podaje123RF/PICSEL

Osoby przyjmowane na szpitalny oddział ratunkowy, często w celu ratowania życia, są niedoinformowane jakie leki im się podaje. Istnieje wiele przekonań, niedomówień, a także mitów dotyczących leków przeciwbólowych.

W Stanach Zjednoczonych lekomania jest poważnym problemem. Statystyki pokazują, że w wyniku przedawkowania leków rocznie umiera więcej osób w wieku 25-64 lat niż w wypadkach samochodowych. To prawdziwa epidemia.

- Opiaty są jednymi z najczęściej przepisywanych leków na oddziałach ratunkowych. Wyniki naszych badań wskazują, że musimy być bardziej otwarci na rozmowy z pacjentami na temat ich lepszego zrozumienia uzależnienia od opiatów. Powinni być świadomi, że przyjmują leki na własne ryzyko - powiedział Michael Conrardy, jeden z członków zespołu badawczego.

Zespół Conrardy'ego przeanalizował odpowiedzi uzyskane od 174 pacjentów, którym podawano opiaty. Mieli oni stwierdzić, czy podawane im środki przeciwbólowe działały uzależniająco. Aż 1/4 badanych nie zdawała sobie sprawy, że tak jest w rzeczywistości.

- Uzależnienie od opiatów to skomplikowana kwestia, na którą składa się kilka różnorodnych czynników. Nasze badania wykazały, że osoby mające zaburzenia psychiczne, są bardziej narażone uzależnieniem od opiatów - powiedział Conrardy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas