Dwa rzadkie rodzaje błyskawic na jednym zdjęciu

​Naukowcy z National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory (NOIRLab) opublikowali niesamowite zdjęcie - nie kosmosu, ale chmur wokół jednego z obserwatoriów. Widać na nim nie jeden, ale dwa rzadkie rodzaje błyskawic - niebieskie dżety i czerwone sprite'y.

Niesamowite zdjęcie, na którym widać dwa rzadkie rodzaje błyskawic
Niesamowite zdjęcie, na którym widać dwa rzadkie rodzaje błyskawicmateriały prasowe

Czerwone sprite'y to masywne wyładowania elektryczne nad chmurami burzowymi. Naukowcy uważają, że do powstania tych zjawisk konieczna jest szczególna kombinacja zdarzeń. Przede wszystkim musi wystąpić burza z piorunami, ale to nie wystarczy - potrzebne są również nieregularne przepływy plazmy w jonosferze. Jest to obszar wokół naszej planety, około 50 km od powierzchni, bogaty w naładowane elektrycznie atomy i cząsteczki.

Badania nad naturą tych zjawisk skupiają się obecnie na pochodzeniu ich nieregularności. Możliwe jest, że różnice w plazmie są cechami długotrwałymi, choć nie jest jasne, w jaki sposób się utrzymują. Alternatywnie, mogą one być spowodowane ruchem meteoru przechodzącego przez atmosferę. 

Niebieskie dżety są bliższe w zachowaniu zwykłym błyskawicom, ale zamiast schodzić w dół na ziemię, idą z poziomu chmur w górę atmosfery. Uważa się, że ich kolor jest związany z jonizacją azotu w atmosferze, co powoduje emisję ultrafioletu. Są one również krótsze niż zwykłe błyskawice, trwające zaledwie kilka milisekund. 

Sprite'y zostały po raz pierwszy sfotografowane w 1989 r., a od tego czasu odnotowano tysiące tych zjawisk. Błękitne dżety są znacznie rzadsze, z zaledwie setkami zgłoszonych obserwacji. 

Załączone zdjęcie zostało wykonane w sierpniu 2017 r. przez Cloud Cams obserwatorium Gemini - a dokładniej przez Bliźniaka Północnego, zwanego również Teleskopem Fryderyka C.Gilletta.

NASA opublikowała nagrania z lądowania łazika Perseverance na MarsieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas