Innowacyjny system do mammografii piersi
Firma GE zaprezentowała automatyczny system do mammografii piersi dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjentek.
Biorąc pod uwagę około 494 tys. nowych przypadków raka piersi rocznie jest to zdecydowanie najczęściej występujący typ nowotworu wśród kobiet w Europie. W grupie szczególnie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety z gęstą tkanką piersiową, która może utrudniać próby wcześniejszego wykrycia raka za pomocą badania mammograficznego. Na tegorocznej konferencji EUROSON w Atenach, w Grecji, GE Healthcare zaoferował nową dodatkową opcję pokaz obrazowania: Invenia ABUS (Zautomatyzowany system USG piersi - automatyczny system USG badanie piersi), która pozwala zwiększyć czułość wykrywania nowotworu w piersi o wysokiej gęstości.
Gęste utkanie gruczołu sutkowego to czynnik zwiększający ryzyko zachorowania, ponieważ nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi, ale może również maskować obecność nowotworu podczas badań mammograficznych. Jednakże przeprowadzenie dodatkowego badania USG piersi za pomocą tego automatycznego systemu potencjalnie może zwiększyć prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia raka piersi. Wyniki badań klinicznych wykazały, że dodatkowe zastosowanie systemu ABUS Invenia oprócz standardowej mammografii zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia inwazyjnego raka piersi o 55 proc. w porównaniu do przeprowadzenia tylko badania mammograficzngo.
- ABUS to system do przeprowadzania badań nieinwazyjnych, niezależny od doświadczenia operatora opierający się na zwiększonej standaryzacji tej techniki. U pewnej 60-letniej pacjentki biorącej udział w badaniu, gęstość utkania gruczołu piersiowego wynosiła ponad 50 proc. Wyniki przesiewowych badań mammograficznych nie wykazały u niej żadnych zmian w gruczole piersiowym, natomiast badanie z zastosowaniem systemu ABUS w trybie 3D pozwoliło wykryć u niej nowotwór w górnym zewnętrznym kwadrancie lewej piersi. System ABUS jest cennym narzędziem do przeprowadzania badań przesiewowych u kobiet z wysoką gęstością tkanki piersiowej oraz oceny terapeutycznej - powiedziała dr Brigitte Wilczek, która wraz ze swoimi współpracownikami ze szpitala St. Göran’s Hospital w Sztokholmie prowadziła badanie z udziałem 1675 kobiet mające na celu analizę skuteczności badań z zastosowaniem systemu ABUS w połączeniu z tradycyjną mammografią.
Invenia ABUS to wszechstronne narzędzie oparte na technologii USG mające na celu pomóc lekarzom w wykrywaniu nowotworów, które ze względu na występowanie w gęsto utkanym gruczole piersiowym, są trudne do wykrycia w ramach standardowej mammografii. System ten został również zaprojektowany z myślą o usprawnieniu i zwiększeniu skuteczności procedury badania. System oferuje automatyczne ultradźwiękowe obrazowanie objętościowe, włączając w to optymalizację obrazu podczas przeglądu i analizy obrazów w celach diagnostycznych.
Jest to metoda wygodna, niejonizująca i bezinwazyjna. Stanowi ona alternatywę dla innych uzupełniających badań przesiewowych u kobiet z gęsto utkanymi gruczołami piersiowymi i umożliwia akwizycję obrazów całej tkanki piersiowej w ciągu zaledwie 15 minut. Nowe innowacyjne technologie, takie jak przetwornik fal wysokiej częstotliwości Curve lub skanowanie USG kontrolowane przez oprogramowanie, stanowią podstawę do uzyskania doskonałej jakości obrazu. Oprogramowanie do oceny obrazów Invenia ABUS wyświetla badany obszar 2D w opatentowanym programie do zarządzania obrazami składającymi się z 2 mm warstw w przekroju wieńcowym, pozyskiwanymi od powierzchni skóry do ściany klatki piersiowej. Ostatnio przeprowadzone badanie wykazało, że dokonanie pełnej analizy jest możliwe w ciągu zaledwie trzech minut, co w przeciwieństwie do ręcznie wykonywanych badań USG znacznie może przyczynić się do oszczędności czasu zarówno lekarzy, jak i pacjentów.
Firma GE poświęca się mammografii i walce z rakiem piersi od prawie 50 lat. Już w roku 1996 firma GE wprowadziła na rynek pierwszy system mammograficzny, a w 1999 r. była liderem w działaniach podjętych na rzecz przechodzenia z technik analogowych na technologie cyfrowe. W 2011 r. wprowadzono na rynek europejski SenoBright - system do mammografii spektralnej z użyciem środków kontrastowych (CESM). Dwa lata później wprowadzono na rynek cyfrową tomosyntezę piersi (ang. digital breast tomosynthesis, DBT) - SenoClaire, która w tym samym roku została zaprezentowana na kongresie EUSOBI.