Jeden guz może tworzyć się w różnych częściach ciała

Mamy tendencję do grupowania nowotworów w zależności od miejsca w ciele, w którym się rozwijają. Najnowsze badania pokazują, że takie działanie może być szkodliwe dla pacjentów i powinno się opracować inną taktykę.

Rak prostaty może mieć identyczną sygnaturę molekularną co rak płuc czy piersi
Rak prostaty może mieć identyczną sygnaturę molekularną co rak płuc czy piersimateriały prasowe

Badania przeprowadzone przez amerykański National Cancer Institute (NCI) i National Human Genome Research Institute (NHGRI) sugerują zmianę podejścia w leczeniu nowotworów. Przyjrzano się próbkom nowotworów pobranym od 10 000 pacjentów i podzielono je na różne kategorie. Okazało się, że reprezentują one 33 różne typy nowotworów, które można by przemienić na 28 typów cząsteczek.

Co ciekawe, prawie 2/3 z tych typów nowotworów było heterogenicznych, ponieważ zawierały guzy pochodzące z wielu różnych typów tkanek, które zachowywały się zupełnie inaczej. Stwierdzono, że jeden rodzaj guza powstaje w 25 różnych częściach ciała.

- Wgląd w to, w jaki sposób jeden rodzaj nowotworu wiąże się z inną postacią nowotworu, może mieć realne implikacje kliniczne. W niektórych przypadkach możemy zastosować praktyki kliniczne znane z innych chorób - powiedział Josh Stuart z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

Najnowsze badania są fascynujące, ponieważ oznaczają, że jeden typ nowotworu w jelitach może mieć podobną sygnaturę molekularną do tego w płucach. Najnowsze badania to rodzaj mapy, która może nam pomóc odnaleźć się w meandrach nowotworów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas