Jest pierwsze zdjęcie sondy InSight z orbity Marsa

NASA opublikowała kolejne zdjęcia lądownika InSight na powierzchni Czerwonej Planety. Tym razem widać na nich nie tylko samą sondę, ale i elementy, które odrzuciła w miarę procedury lądowania, osłonę termiczną i spadochron. Wykonała je 6 i 11 grudnia z orbity Marsa, z pomocą kamery HiRISE, sonda Mars Reconnaissance Orbiter.

Ladownik InSight na Marsie w obiektywie sondy Mars Reconnaissance Orbiter
Ladownik InSight na Marsie w obiektywie sondy Mars Reconnaissance Orbitermateriały prasowe

Intensywnie zielonkawy kolor elementów sondy nie jest oczywiście naturalny, wynika z nadmiernego nasycenia obrazu, związanego z odbitym od nich promieniowaniem słonecznym.

Najciekawsze jest zdjęcie samego lądownika, można zauważyć na nim przypominającą skrzydła motyla parę okrągłych paneli słonecznych. Grunt wokół lądownika wydaje się z kolei ciemniejszy, prawdopodobnie osmalony przez odpalone podczas lądowania silniki. Zdjęcie potwierdza, że sonda InSight, tak jak planowano, znalazła się w możliwie płaskim i gładkim otoczeniu.

Spadochron (po lewej), lądownik InSight (w srodku), osłona termiczna (po prawej)
Spadochron (po lewej), lądownik InSight (w srodku), osłona termiczna (po prawej) materiały prasowe

Sonda InSight wylądowała na powierzchni Czerwonej Planety 26 listopada. Pojazd osiadł na równinie o nazwie Elysium Planitia. Na pokładzie znajduje się urządzenie naukowe zbudowane przez polską firmę Astronika, którego zadaniem będzie wbicie się wgłąb marsjańskiego gruntu i zbadanie panujących tam warunków.

Grzegorz Jasiński

RMF24
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas