Jest pierwsze zdjęcie sondy InSight z orbity Marsa

NASA opublikowała kolejne zdjęcia lądownika InSight na powierzchni Czerwonej Planety. Tym razem widać na nich nie tylko samą sondę, ale i elementy, które odrzuciła w miarę procedury lądowania, osłonę termiczną i spadochron. Wykonała je 6 i 11 grudnia z orbity Marsa, z pomocą kamery HiRISE, sonda Mars Reconnaissance Orbiter.

Ladownik InSight na Marsie w obiektywie sondy Mars Reconnaissance Orbiter
Ladownik InSight na Marsie w obiektywie sondy Mars Reconnaissance Orbitermateriały prasowe

Intensywnie zielonkawy kolor elementów sondy nie jest oczywiście naturalny, wynika z nadmiernego nasycenia obrazu, związanego z odbitym od nich promieniowaniem słonecznym.

Najciekawsze jest zdjęcie samego lądownika, można zauważyć na nim przypominającą skrzydła motyla parę okrągłych paneli słonecznych. Grunt wokół lądownika wydaje się z kolei ciemniejszy, prawdopodobnie osmalony przez odpalone podczas lądowania silniki. Zdjęcie potwierdza, że sonda InSight, tak jak planowano, znalazła się w możliwie płaskim i gładkim otoczeniu.

Spadochron (po lewej), lądownik InSight (w srodku), osłona termiczna (po prawej) materiały prasowe

Sonda InSight wylądowała na powierzchni Czerwonej Planety 26 listopada. Pojazd osiadł na równinie o nazwie Elysium Planitia. Na pokładzie znajduje się urządzenie naukowe zbudowane przez polską firmę Astronika, którego zadaniem będzie wbicie się wgłąb marsjańskiego gruntu i zbadanie panujących tam warunków.

Grzegorz Jasiński

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas