Kolejna migająca gwiazda. Czy otacza ją sfera Dysona zbudowana przez obcą cywilizację?
Astronomowie z brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego Santa Catarina w Florianópolis zidentyfikowali gwiazdę, która raz zyskuje, a raz traci na jasności. Jej dziwne i nieprzewidywalne zachowanie zaskoczyło badaczy.
Nowy obiekt, który otrzymał nazwę VVV-WIT-07, to najprawdopodobniej gwiazda, lecz nikt nie potrafi wyjaśnić jej nietypowego zachowania. Pod tym względem przypomina słynną gwiazdę Tabby, znaną również jako KIC 8462852. Podobnie jak ona w tajemniczy sposób stale zmienia swoją jasność.
VVV-WIT-07 została odkryta z pomocą teleskopu optycznego VISTA w Chile, który należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Astronomowie poszukiwali supernowych w Drodze Mlecznej i przypadkiem natknęli się na dziwną gwiazdę. Na przestrzeni lat 2010-2018, VVV-WIT-07 raz traciła, raz zyskiwała na jasności. Spadek jasności wynosił momentami aż 80 proc.
Obecnie znamy tylko kilka takich dziwnych gwiazd. Przykładowo obiekt KIC 8462852 w niektórych momentach tracił maksymalnie około 20 proc. jasności. Natomiast gwiazda J1407 potrafiła przygasnąć nawet o 95 proc.
Migające gwiazdy prawdopodobnie otoczone są dużą ilością pyłu, który skutecznie blokuje światło docierające do obserwatorów na Ziemi i wywołuje okresowe zmiany jasności. Nie brakuje jednak zwolenników teorii, według której wokół gwiazd tego typu istnieją tzw. sfery Dysona, czyli gigantyczne megastruktury będące dziełem obcej cywilizacji.