Komórki raka piersi wnikają do kości
Nowotwory piersi tak zmieniają budowę kości, by było im łatwiej tworzyć przerzuty.
Zespół naukowców z University of Sheffield odkrył, że komórki raka piersi uwalniają enzym zwany oksydazą lizolową (LOX), który generuje w kościach mikroskopijne otwory. Są one tworzone po to, by mogły wnikać w nie przerzutujące komórki nowotworowe. Identyfikując wcześniej LOX u pacjentek z rakiem piersi, można ograniczyć aktywność enzymu i tym samym zminimalizować ryzyko wystąpienia przerzutów.
- To ogromny postęp w walce z przerzutami raka piersi. Nasz zespół wykazał, że guzy piersi wysyłają sygnały mające na celu zniszczenie kości, by mogły dostać się tam dokonujące inwazji komórki nowotworowe - powiedziała Alison Gartland, szefowa zespołu naukowego.
Uczeni odkryli, że terapia lekami hamującymi resorpcję kości, czyli bisfosfonianami, zapobiega degradacji struktury kości i hamuje nowotworzenie.
- Teraz musimy ustalić jak wydzielany przez guz LOX oddziałuje na komórki kości. Jeżeli nam się to uda, będzie możliwe stworzenie nowej klasy leków hamujących ubytki kości i wstrzymujących przerzuty - podsumowała Gartland.
Powszechnie wiadomo, że gdy nowotwór przeniknie do gości, jego leczenie staje się znacznie trudniejsze.