Koronawirus mógł być z nami od lat
Chociaż z SARS-CoV-2 jest obecnie więcej pytań niż odpowiedzi, wiele wskazuje na to, że koronawirus mógł krążyć wśród ludzi od lat i być całkowicie nieszkodliwy, zanim nie wywołał pandemii.
Pochodzenie SARS-CoV-2 wciąż jest owiane tajemnicą. Niedawno pojawiły się sugestie, że koronawirus wywołujący COVID-19 jest chimerą i wynikiem rekombinacji dwóch patogenów - jednego obecnego u nietoperzy, a drugiego u łuskowców. Ale kiedy tak naprawdę pojawił się u ludzi? Czy w formie nieszkodliwej mógł być z nami od dawna?
- Możliwe, że przodek SARS-CoV-2 przeskoczył na człowieka, nabywając nowe cechy genomowe poprzez adaptację w czasie niewykrytej transmisji z człowieka na człowieka. Po tym zdarzeniu, wirus mógł nabyć cech umożliwiających wybuch epidemii - powiedział Kristian Anderson, immunolog z Scripps Research.
Naukowcy przeanalizowali dane genomowe SARS-CoV-2 oraz podobnych koronawirusów. Wykazali, że sekcje domen wiążących receptory (RBD) białek kolczastych SARS-CoV-2 tak skutecznie wiążą się z komórkami ludzkimi, że muszą być wynikiem selekcji naturalnej.
- Porównując dostępne dane dotyczące sekwencji genomu dla znanych szczepów koronawirusów, możemy zdecydowanie stwierdzić, że SARS-CoV-2 powstał w wyniku procesów naturalnych. Dwie cechy wirusa - mutacje w RBD i jego wyraźny szkielet, wykluczają laboratoryjne manipulacje - dodał Kristian Anderson.
Wcześniejsze badania wykazały, że chociaż koronawirusy obecne u nietoperzy i łuskowców są podobne, żadne z nich nie pasuje idealnie do SARS-CoV-2. To z kolei oznacza, że selekcja naturalna wirusa mogła zajść u ludzi - po tym jak wirus przedostał się ze zwierząt.
- Nowy koronawirus przedostał się ze zwierząt na ludzi, zanim zyskał zdolność infekowania. Następnie, w wyniku stopniowych zmian ewolucyjnych na przestrzeni lat, a może dziesięcioleci, wirus uzyskał zdolność do rozprzestrzeniania się z człowieka na człowieka i wywoływania COVID-19 - powiedział Francis Collins, dyrektor NIH.
Nie wiadomo jednak, czy powyższa hipoteza jest prawdziwa. Miną kolejne lata, zanim uda nam się w pełni rozszyfrować naturę SARS-CoV-2.