Mikroplastiki szkodzą dżdżownicom
Najnowsze badania wykazały, że obecność mikroplastików w glebie może hamować wzrost dżdżownic. Jest to dla nas bardzo zła wiadomość.
Naukowcy z Anglia Ruskin University (ARU) w Wielkiej Brytanii badali wpływ różnych form mikroplastików na dżdżownice w warunkach laboratoryjnych. Zwierzęta podzielono na dwie grupy - żyjące w glebie zawierającej mikroplastiki i ich pozbawione. W ciągu zaledwie 30 dni dżdżownice żyjące w glebie zawierającej mikroplastiki straciły średnio 3,1 proc. swojej masy, podczas gdy zwierzęta żyjące w warunkach kontrolnych przybrały 5,1 proc. masy.
Niestety, nie wiadomo, w jaki sposób mikroplastiki wpływają na masę ciał dżdżownic.
- Dżdżownice straciły na masie ciała, gdy niektóre mikroplastiki były obecne w glebie. Nie znamy jednak przyczyny tej utraty masy - konieczne są dalsze badania. Możliwe, że mikroplastiki wpływają na drożność przewodu pokarmowego, ograniczając wchłanianie składników odżywczych i spowalniając wzrost - powiedział dr Bas Boots, biolog z ARU.
Dżdżownice są ważnymi "inżynierami ekosystemu" i odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowej gleby. Dżdżownice wraz z bakteriami i grzybami rozkładają materię organiczną, co pomaga uwolnić pierwiastki, takie jak fosfor i azot, do środowiska. Tworzone przez nie tunele pomagają także modyfikować strukturę gleby, umożliwiając jej leprze napowietrzenie.
Nie wiadomo, czy dżdżownice o mniejszej masie ciała, gorzej spełniają swoje zadania, ale prawdopodobnie może mieć to efekt domina w całym łańcuchu pokarmowym.