Naturalne baterie mamy... w uszach
Ludzkie ucho też produkuje energię elektryczną. Zjawisko to postanowili wykorzystać naukowcy z MIT do stworzenia wynalazku, który może wnieść wiele świeżości do inżynierii biomedycznej.
Ucho to narząd słuchu występujący jedynie u kręgowców. Funkcjonuje ono na zasadzie odbierania wibracji odbijających się od bębenka, które są zamieniane na sygnały elektrochemiczne wysyłane do mózgu. Energia potrzebna do przeprowadzenia tego procesu pochodzi z "naturalnych baterii" umiejscowionych w uchu wewnętrznym.
Naukowcy z Health Science and Technology, Massachusetts Eye and Ear Infirmary oraz MIT zaprojektowali specjalny, nadający fale radiowe, układ, który może pozyskiwać energię produkowaną w uchu wewnętrznym.
Nowatorski chip wykorzystuje niewielkie ilości energii. Z powodzeniem może być wykorzystany do zasilania implantów biomedycznych. Projekt został już przetestowany na świnkach morskich i nie wykryto jego negatywnego wpływu na odbierane przez ucho bodźce.
Kolejnym etapem jest faza testów klinicznych z wykorzystaniem ludzi. Jeżeli zakończą się one powodzeniem, zaprojektowany przez naukowców chip może zostać wykorzystany choćby do zasilania aparatów słuchowych.