O krok od stworzenia sztucznej nerki
Naukowcy przekonują, że są o krok od stworzenia w pełni funkcjonalnego zamiennika nerki. Obiecujące wyniki eksperymentów przeprowadzonych na zwierzętach dają nadzieję na przyszłe sukcesy w transplantologii.
Zespół naukowców z Jikei University School od Medicine w Tokio pod kierownictwem dr Takashiego Yokoo do stworzenia nerki wykorzystał komórki macierzyste. Do wykształconego narządu podłączono drenaż, przez który mocz wydostawał się na zewnątrz. Dzięki stworzeniu prostego pęcherza moczowego, naukowcy zyskali pewność, że cały układ działa.
Chociaż dzielą nas jeszcze lata od testów na ludziach, przeprowadzone badania mogą okazać się kluczowe w kontekście stworzenia w warunkach laboratoryjnych funkcjonalnego zamiennika nerki. W samej tylko Wielkiej Brytanii na przeszczep nerki czeka ponad 6000 osób, ale z powodu braku dawców, co roku przeprowadza się mniej niż 3000 tego typu zabiegów. Rocznie czekając na przeszczep nerki umiera ponad 350 osób, czyli prawie jedna dziennie.
Naukowcy wiążą ogromne nadzieje z wykorzystaniem ludzkich komórek macierzystych w opracowaniu w pełni funkcjonalnych narządów, w tym nerek. Eksperyment przeprowadzony przez zespół dr Yokoo zakończył się sukcesem, a narząd przeszczepiony szczurowi działał prawidłowo nawet 8 tygodni później.
Teraz naukowcy chcą sprawdzić procedurę z wykorzystaniem większych ssaków - prawdopodobnie świń - i powtórzyć te same wyniki.