Odkryto białko, które wywołuje niewydolność serca

​Amerykańscy naukowcy odkryli cząsteczkę RNA, która prowadzi do zmian aktywności genetycznej serca i powoduje niewydolność tego organu.

Zespół uczonych z Indiana University School of Medicine pod kierownictwem Ching-Pin Changa zauważył, że białko BRG1 jest niezbędne w rozwoju serca płodów. Później powstaje go coraz mniej, bo jego znaczenie w organizmie maleje. Zmienia się to w dorosłym życiu, gdy serce jest poddawane dużemu stresowi, np. nadciśnieniu czy zawałowi. BRG1 pojawia się ponownie i tak wpływa na naszą naturalną pompę, że doprowadza do jej niewydolności.

Wydzielanie białka BRG1 jest zależne od transkryptu RNA Myheart. Gdy dojdzie do zahamowania produkcji tego drugiego, białko BRG1 działa praktycznie bez jakiejkolwiek blokady. Wykorzystując transfer genów, zespołowi Changa udało się przywrócić poziom RNA Myheart do normy, dzięki czemu nie dochodziło do wydolności serca.

- Naszym zdaniem Myheart to molekularny łom, który odciąga BRG1 od RNA, nie pozwalając, by cząsteczka RNA manipulowała aktywnością genetyczną - powiedział Ching-Pin Chang.

Teraz naukowcy chcą połączyć Myheart z innym, mniejszym fragmentem cząsteczki, tak, aby było możliwe wykorzystanie go np. do transportu leków. Transkrypt Myheart jest na to za duży.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: serce | kardiologia | niewydolność krążenia | RNA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy