Paracetamol szkodzi płodom

Naukowcy odkryli, że regularne stosowanie paracetamolu przez kobiety w ciąży zmniejsza produkcję testosteronu u płodów. Może skutkować to niezstąpieniem jąder, a późniejszym życiu niepłodnością albo rakiem jąder.

Paracetamol zażywany przez kobiety w ciąży może szkodzić płodom
Paracetamol zażywany przez kobiety w ciąży może szkodzić płodom123RF/PICSEL

Zespół uczonych z University of Edinburgh zbadał wpływ paracetamolu na produkcję testosteronu u myszy z przeszczepioną ludzką tkanką. Podawano im typową dzienną dawkę paracetamolu. Po podaniu ostatniej dawki leku zmierzono ilość testosteronu wytwarzaną przez ludzką tkankę (czas trwania eksperymentu trwał 24 godziny lub 7 dni).

24-godzinna kuracja paracetamolem nie wpłynęła znacząco na produkcję testosteronu, ale po tygodniu już tak. Uczeni odnotowali, że po tym czasie ilość produkowanego hormonu spadła aż o 45 proc. To z kolei może przekładać się na nieprawidłowy rozwój jąder lub poważne konsekwencje zdrowotne w dalszym życiu, nie wykluczając wykształcenia się nowotworów.

Paracetamol jest popularnym lekiem podawanym podczas różnego rodzaju bóli i gorączki podczas ciąży. Jego zażywanie powinno być jednak skonsultowane z lekarzem, tak by pacjentce podawano najniższą możliwą dawkę przez najkrótszy czas. W przeciwnym razie lek może negatywnie wpłynąć na dziecko.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas