Pierwszy udany test Hyperloop

Na przedmieściach Las Vegas odbył się pierwszy test systemu Hyperloop – transportu przyszłości, który zabierze pasażerowie w podróż z prędkością ponad 1200 km/h.

Fot. Hyperloop One
Fot. Hyperloop Onemateriały prasowe

Test przeprowadził Hyperloop One, czyli jedna z firm zaangażowanych w rozwój systemu Hyperloop będącego dzieckiem miliardera i wizjonera Elona Muska. Jego celem było sprawdzenie możliwości napędu - na razie na otwartym torze. Wszystko zakończyło się sukcesem, a sanki pomknęły z prędkością 480 km/h. Docelowo specjalne wagoniki z pasażerami lub ładunkiem będą poruszać się wewnątrz próżniowej tuby.

Doświadczenie odbyło się w warunkach dalekich od docelowych, ale postęp jest i to znaczny. Kolejnym krokiem będzie rozpędzenie maszyny do 1100 km/h w dwukilometrowej tubie o obniżonym ciśnieniu. Został on zaplanowany na czwarty kwartał bieżącego roku.

Na razie wszystko idzie zgodnie z planem i w zaskakująco szybkim tempie. Kiedy w 2013 roku Musk podzielił się ze światem koncepcją Hyperloop, chyba nikt nie przypuszczał, że ktokolwiek podejmie się próby realizacji. Co ciekawe, sam pomysłodawca nie za zamiaru angażować się w jego rozwój. Zamiast tego pole do popisu dał ambitnym firmom, takim jak Hyperloop One. Warto wspomnieć, że w przedsięwzięcie zaangażował się nawet polski zespół.

Hyperloop One nie planuje jednak wozić pasażerów. Jego celem jest przystosowanie innowacyjnej technologii do transportu ładunków.

Poniżej znajduje się wideo z zapisem testu.

Początkowo planowano, że Hyperloop połączy miasta leżące zbyt daleko na szybką podróż samochodem, ale jednocześnie zbyt blisko na samolot. Doskonałym przykładem są San Francisco i Los Angeles. Wagoniki miałby pokonać dzielącą je odległość w 35 minut. Wiadomo również, że technologia nie zostanie wyłącznie w USA. Poważnie interesują się nią Chiny a nawet Słowacja. Rząd tego drugiego kraju podpisał niedawno porozumienie z firmą Hyperloop Transport Technologies (HTT) na opracowanie i budowę systemu transportu naziemnego, który połączy Bratysławę i Wiedeń. Podróż miałaby trwać 8 minut.

Warto również zwrócić uwagę na wizualizacje kapsuł, które mogą w przyszłości pomknąć w próżniowych tubach. Ich autorami są Hyperloop One, Hyperloop UC oraz studenci z Harvey Mudd College. Znajdziecie je w poniższej galerii.

Hyperloop - wizualizacje wagoników

materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas