Pływająca farma energii wyposażona w 122 000 paneli słonecznych

W Singapurze powstała gigantyczna, pływająca farma słoneczna. W jej skład wchodzi 122 000 paneli fotowoltaicznych o powierzchni blisko 45 hektarów.

Sembcorp Industries
Sembcorp Industriesmateriały prasowe

Pływająca farma słoneczna powstała na zbiorniku Tengeh, nieopodal miasta Nusajaya. Jak wynika z oficjalnego komunikatu wystosowanego przez Narodową Agencję Wodną oraz firmę Sembcorp Industries, konstrukcja jest w stanie wyprodukować moc wynoszącą 60 megawatów. Czyni to z niej jeden z największych działających systemów fotowoltaicznych na świecie.

Farma powstała w ramach singapurskiego projektu dotyczącego rozwoju energii pozyskiwanej z promieni słonecznych. Miasto-państwo położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego chce w ten sposób zwiększyć zasoby w walce  z globalnym kryzysem klimatycznym. Z uwagi na niewielkie rozmiary samego państwa (wielkość Singapuru jest porównywalna z wielkością Londynu), postanowiono w tym celu wykorzystać tereny wodne.

Budowa pływającej farmy fotowoltaicznej rozpoczęła się w sierpniu 2020 r. Firma Sembcorp Industries twierdzi, że ze względu na ograniczenia związane z epidemią COVID-19, była zmuszona do opracowania zupełnie nowych technik montażu paneli słonecznych.

Obiekt wielkości 45 hektarów jest zaledwie pierwszą tego rodzaju konstrukcją. Singapur ma w planach budowę kilku następnych farm, tego rodzaju.

"Teraz wiesz": Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas