Przebywanie przed ekranami zmienia dziecięce mózgi
Naukowcy odkryli, że zbyt dużo czasu spędzanego przy ekranie telewizora lub monitora wpływa negatywnie na rozwój dziecka.
Warte 300 mln dol. badania przeprowadzone przez National Institutes of Health (NIH) miały na celu zbadanie, w jaki sposób otoczenie ekranów wpływa na zdrowie dzieci. W 21 placówkach medycznych w USA uczeni przeprowadzili wywiady z 11 000 dzieci w wieku 9-10 lat, a także przeskanowali ich mózgi. Wyniki są niepokojące.
Na podstawie skanów pochodzących z rezonansu magnetycznego (MRI) odkryto, że u dzieci, które spędzają ponad 7 godzin dziennie przed laptopami, tabletami lub telewizorami, dochodzi do zmian strukturalnych mózgów pod postacią przedwczesnego przerzedzenia kory.
- Nie wiemy, czy jest to spowodowane czasem spędzanym przed ekranem, czy jakimś innym czynnikiem związanym z długotrwałym przebywaniem przy migoczących światłach. Musimy przeprowadzić kolejne badania, które zweryfikują, jak to wpływa na zdolności dzieci - powiedziała dr Gaya Dowling, główna autorka badań.
Odkryto także, że dzieci używające ekranów przez ponad dwie godziny dziennie, wypadają gorzej w testach na inteligencję i testach językowych. Oznacza to, że promieniowanie może wpływać negatywnie na ich zdolności kognitywne.
Lekarze sugerują, że dzieci poniżej 18. miesiąca życia powinny być trzymane z dala od ekranów (poza wideorozmowami), a dzieci w wieku 2-5 lat powinny spędzać przed ekranami nie dłużej niż godzinę dziennie.