Przebywanie w kosmosie zmienia nasz mózg

​Przebywanie w kosmosie zmienia sposób funkcjonowania mózgu. To odkrycie może być kluczowe w kontekście przyszłych misji kosmicznych.

Przebywanie w kosmosie wpływa negatywnie na mózg
Przebywanie w kosmosie wpływa negatywnie na mózg123RF/PICSEL

Nowe badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Antwerpii skupiły się na mózgach astronautów przed i po ich sześciomiesięcznych misjach kosmicznych. Okazało się, że przedłużone okresy przebywania w warunkach mikrograwitacji zmieniają strukturę mózgu. Niektóre były zauważalne u astronautów nawet 7 miesięcy po powrocie na Ziemię.

Uczeni wykonali skany MRI 10 astronautów przed ich wylotem w kosmos i kilka tygodni po powrocie na Ziemię. W siedmiu przypadkach przeprowadzono także trzeci skan po kilku miesiącach. Zauważono zmniejszenie objętości istoty szarej w całym mózgu, ze szczególnym wpływem na korę przedczołową i korę skroniową.

Odnotowano także zmniejszoną ilość istoty białej mózgu, czyli substancji, która łączy ze sobą poszczególne elementy istoty szarej. Zauważono również zmiany w dystrybucji płynu mózgowo-rdzeniowego, który usuwa toksyny. Bez grawitacji więcej płynów przedostaje się do głowy i właśnie tam gromadzi.

Jeden z kolejnych członków załogi ISS tuż przed startem
Jeden z kolejnych członków załogi ISS tuż przed startemAFP

Niektóre zmiany utrzymywały się nawet siedem miesięcy po zakończeniu misji. Póki co, naukowcy nie wiedzą jak długotrwałe są zmiany w strukturze mózgu wynikające z przebywania w warunkach mikrograwitacji. Niezbędne są kolejne badania, które mogą rzucić cień na planowaną załogową misję na Marsa.

Nauka BEZ fikcji: EwolucjaVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas