SpaceX Inspiration4 - dzisiaj start pierwszej cywilnej misji kosmicznej

Po raz pierwszy w historii ludzkości cztery prywatne osoby udadzą się w kosmos. Wśród nich znajdzie się założyciel i dyrektor generalny Shift4 Payments - Jared Isaacman, pełniący jednocześnie rolę dowódcy całej eskapady. Start nie odbędzie się wcześniej niż przed 02:02 w nocy.

SpaceX zaczyna wyrastać na kosmicznego giganta
SpaceX zaczyna wyrastać na kosmicznego giganta123RF/PICSEL

W nocy ze środy na czwartek odbędzie się start wyczekiwanej misji kosmicznej, która może na zawsze zmienić sposób postrzegania tego rodzaju przedsięwzięć. Na pokładzie jednego ze statków Crew Dragon znajdzie się bowiem czterech cywilów, amatorów, których jedynym doświadczeniem jest ukończenie oficjalnego szkolenia SpaceX. Dowodzić nimi będzie miliarder Jared Isaacman - założyciel i jednocześnie dyrektor generalny firmy Shift4 Payments. Będzie to tym samym pierwsza w historii misja kosmiczna, w której nie weźmie udziału żaden zawodowy astronauta.

Poza walorami poznawczymi, wydarzenie ma stawiać także na dobroczynność - jednym z celów lotu jest zebranie pieniędzy na szpital St. Jude Children’s Research Hospital. Sposobem na dołączenie do załogi Inspiration 4, było zresztą przekazanie darowizny na rzecz wspomnianej placówki.

Misja ma odbyć się na pokładzie jednego ze statków Crew Dragon. Słynna kapsuła z uwagi na fakt, że wyprawa będzie w pełni zautomatyzowana i nie będzie uwzględniała żadnych manewrów dokowania, została specjalnie przystosowana w celu zapewniania jak najlepszych wrażeń czwórce pasażerów. W tym celu SpaceX zainstalowało na niej specjalną, szklaną kopułę, która ma zapewniać wspaniałe widoki wszystkim zainteresowanym.

Co ciekawe, misja Inspiration 4 nie będzie pierwszym i ostatnim takim przedsięwzięciem. SpaceX planuje bowiem kolejne takie loty z czego najbliższy ma odbyć się już na początku 2022 roku.

Najnowszy prototyp rakiety SpaceX Starship rozbił się po przerwaniu transmisji wideo z jego lotu testowegoAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas