UHAC - nowa amfibia US Navy
Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) przetestowała prototyp ciężkiej amfibii transportowej. Do czego zamierza wykorzystać tą bezkompromisową konstrukcję?
Na wstępie należy zaznaczyć, że testowany prototyp różni się od finalnej wersji rozmiarem - jest od niej dwa razy mniejszy! Chodzi naturalnie o Ultra Heavy-lift Amphibious Connector (UHAC), czyli ciężką amfibię, która zajmie się transportowaniem ludzi i sprzętu z okrętów desantowych na ląd. Przy czym rola tego monstrualnego pojazdu nie zakończy się na płyciźnie czy plaży. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby wedrzeć się na ląd - nawet w bardzo niesprzyjających warunkach. Tego nie są w stanie dokonać obecnie wykorzystywane poduszkowce transportowe. Nie dorównują one UHAC również ładownością.
Pierwsze testy prototypu przeprowadzono na Hawajach w ramach ćwiczeń Rim of the Pacific (RIMPAC 2014). Pojazd opracowany przez firmę Navtek z powodzeniem dotarł na pokład okrętu USS Rushmore, zabrał ładunek i dostarczył go z powrotem na brzeg.
Ultra Heavy-Lift Amphibious Connector - galeria
- To jest trzeci pojazd demonstracyjny tego programu. Były już prototypy wykonane w mniejszej skali - 20 i 25 proc. wielkości oryginału. Najnowszy jest o połowę mniejszy, więc idziemy naprzód. Każdy kolejny ma coraz więcej technologii i funkcji, aby łatwiej było nam skonstruować finalną wersję. W ciągu ostatniego roku w Marine Corps Warfighting Lab zastanawiano się, jak potraktować tę technologię w kontekście operacyjnym. Mamy już wiele różnych pomysłów i scenariuszy - powiedział dr Frank Leban z Office of Naval Research.
Testowany pojazd jest wyposażony w dwie gąsienice wykonane z bloków pianki pochłaniającej powietrze. To one napędzają konstrukcję w wodzie i na lądzie.
- Na początku byliśmy zaniepokojeni, ponieważ jest to nowy sprzęt. Nie wiedzieliśmy, jak sprawdzi się na okręcie. Jednocześnie byliśmy bardzo podekscytowani pracą przy tworzeniu czegoś tak znaczącego jak UHAC. A dzisiaj (w dniu testów na morzu - przyp. red.) widziałem emocje i dumę na pokładzie USS Rushmore - powiedział komandor Thomas Stephens, dowódca USS Rushmore, na którym testowano ciężką amfibię.