UHAC - nowa amfibia US Navy

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) przetestowała prototyp ciężkiej amfibii transportowej. Do czego zamierza wykorzystać tą bezkompromisową konstrukcję?

Fot. US Marine Corps/Cpl. Matthew J Bragg
Fot. US Marine Corps/Cpl. Matthew J Braggmateriały prasowe

Na wstępie należy zaznaczyć, że testowany prototyp różni się od finalnej wersji rozmiarem - jest od niej dwa razy mniejszy! Chodzi naturalnie o Ultra Heavy-lift Amphibious Connector (UHAC), czyli ciężką amfibię, która zajmie się transportowaniem ludzi i sprzętu z okrętów desantowych na ląd. Przy czym rola tego monstrualnego pojazdu nie zakończy się na płyciźnie czy plaży. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby wedrzeć się na ląd - nawet w bardzo niesprzyjających warunkach. Tego nie są w stanie dokonać obecnie wykorzystywane poduszkowce transportowe. Nie dorównują one UHAC również ładownością.

Pierwsze testy prototypu przeprowadzono na Hawajach w ramach ćwiczeń Rim of the Pacific (RIMPAC 2014). Pojazd opracowany przez firmę Navtek z powodzeniem dotarł na pokład okrętu USS Rushmore, zabrał ładunek i dostarczył go z powrotem na brzeg.

Ultra Heavy-Lift Amphibious Connector - galeria

Fot. US Marine Corps/Cpl. Matthew J Bragg materiały prasowe
Fot. US Marine Corps/Cpl. Matthew J Bragg materiały prasowe
Fot. US Marine Corps/Kyle J. O. Olson materiały prasowe
Fot. US Marine Corps/Kyle J. O. Olson materiały prasowe
Fot. US Marine Corps/Lance Cpl. Erik Estrada materiały prasowe
Fot. US Marine Corps/Lance Cpl. Erik Estrada materiały prasowe

- To jest trzeci pojazd demonstracyjny tego programu. Były już prototypy wykonane w mniejszej skali - 20 i 25 proc. wielkości oryginału. Najnowszy jest o połowę mniejszy, więc idziemy naprzód. Każdy kolejny ma coraz więcej technologii i funkcji, aby łatwiej było nam skonstruować finalną wersję. W ciągu ostatniego roku w Marine Corps Warfighting Lab zastanawiano się, jak potraktować tę technologię w kontekście operacyjnym. Mamy już wiele różnych pomysłów i scenariuszy - powiedział dr Frank Leban z Office of Naval Research.

Testowany pojazd jest wyposażony w dwie gąsienice wykonane z bloków pianki pochłaniającej powietrze. To one napędzają konstrukcję w wodzie i na lądzie.

- Na początku byliśmy zaniepokojeni, ponieważ jest to nowy sprzęt. Nie wiedzieliśmy, jak sprawdzi się na okręcie. Jednocześnie byliśmy bardzo podekscytowani pracą przy tworzeniu czegoś tak znaczącego jak UHAC. A dzisiaj (w dniu testów na morzu - przyp. red.) widziałem emocje i dumę na pokładzie USS Rushmore - powiedział komandor Thomas Stephens, dowódca USS Rushmore, na którym testowano ciężką amfibię.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas