W Rosji znaleziono szczątki nowego gatunku dinozaura
Rosyjscy naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura. Wołgatytan (Volgatitan simbirskiensis) przemierzał Syberię 200-65 mln lat temu.
Odkrycie jest konsekwencją znaleziska na brzegu Wołgi, 5 km od rosyjskiego miasta Uljanowska, 7 kręgów ogonowych pogrzebanych w ziemi. Dzięki temu naukowcy byli w stanie określić rozmiar zwierzęcia (ok. 17 ton) i grupę dinozaurów, do których należał (tytanozaury).
Tytanozaury to grupa zauropodów żyjących od jury do końca kredy, obejmująca jedne z największych lądowych stworzeń w dziejach Ziemi. Miały one stosunkowo małe głowy, nawet w porównaniu z innymi dinozaurami, duże nozdrza, wyrostki kostne na nosie i zęby o kształcie łyżkowatym. Niektóre osobniki mogły ważyć nawet 70 ton.
Nowe odkrycie jest szczególnie ważne. Wcześniejsze badania wykazywały, że ewolucja tytanozaurów miała miejsce głównie w Ameryce Południowej, a niektóre gatunki dotarły do Ameryki Północnej, Europy i Azji dopiero w późnej kredzie. Odkrycie wołgatytana sugeruje, że zasięg tytanozaurów we wczesnej kredzie był znacznie szerszy niż do tej pory sądzono.