Wycięto mu 1/6 mózgu, teraz żyje normalnie
Cztery lata temu lekarze podjęli decyzję o usunięcie fragmentu mózgu 6-letniego chłopca w nadziei na możliwość kontrolowania jego gwałtownych napadów. Operacja pacjenta nazywanego "UD" ujawniła niezwykłe właściwości regeneracyjne ludzkiego mózgu.
Po serii coraz niebezpieczniejszych napadów padaczkowych, lekarze postanowili przeprowadzić lobektomię. Jest to zabieg polegający na wycięciu płata narządu - w tym przypadku płata potylicznego i części płata skroniowego, co stanowi jedną trzecią prawej półkuli mózgu.
Badania opublikowane w "Cell Reports" stanowią dokumentację powrotu chłopca do zdrowia i jego nowe życie z 5/6 częściami mózgu. Trzy lata po operacji, nadal jest on częściowo niewidomy, gdyż wycięto także część mózgu odpowiedzialną za przetwarzanie wizji. Okazało się, że mózg uległ przeprogramowaniu i mimo zauważalnych braków, chłopiec potrafi rozpoznawać twarze i przedmioty. Teoretycznie powinno być to niemożliwe.
Niezwykłe możliwości mózgu
- Te odkrycia dostarczają szczegółowej charakterystyki plastyczności układu wzrokowego podczas rozwoju mózgu dziecka. Rzucają również światło na funkcjonowanie kory prążkowanej, co może pomóc neurologom i neurochirurgom zrozumieć zmiany zachodzące w mózgu - powiedziała Marlene Behrmann, główna autorka badań.
Naukowcy wykorzystali magnetyczny rezonans jądrowy do śledzenia zmian zachodzących w mózgu. Ku ich zdziwieniu, lewa półkula UD wydała się przenosić obciążenia obu półkul. Co więcej, iloraz inteligencji chłopca pozostał na poziomie powyżej średniej, a jego umiejętności językowe i wzrokowo-percepcyjne są prawidłowe jak dla dziecka w tym wieku.
Chłopiec nie jest jednak w stanie przetwarzać informacji wizualnych pochodzących z lewej strony ciała. Jest to jedyny zauważalny deficyt. Uzmysławia nam także, jak niezwykłe możliwości posiada ludzki mózg,.