Amerykańska firma zaczęła chipować pracowników

Temat chipowania ludzi natychmiast na myśl przywodzi nam wersety w Biblii i książki Orwella. Okazuje się jednak, że coraz więcej firm chce skorzystać z tego "dobrodziejstwa", aby ułatwić życie swoim pracownikom. Jakiś czas temu jedna ze szwedzkich firm wszczepiała chipy...

Temat chipowania ludzi natychmiast na myśl przywodzi nam wersety w Biblii i książki Orwella. Okazuje się jednak, że coraz więcej firm chce skorzystać z tego "dobrodziejstwa", aby ułatwić życie swoim pracownikom. Jakiś czas temu jedna ze szwedzkich firm wszczepiała chipy swoim pracownikom, umożliwiając im poruszanie się po firmie bez kluczy i kart magnetycznych ().

Teraz z podobną inicjatywą wyszła amerykańska firma Three Square Market z siedzibą w River Falls w stanie Wisconsin. Na co dzień produkuje ona i sprzedaje swoje automatyczne maszyny, dzięki którym na ulicy czy w różnych obiektach można kupić batoniki czy napoje.

Zarząd Three Square Market postanowił rozpocząć chipowanie swoich pracowników z uwagi na fakt częstego gubienia przez nich kart dostępowych. Wszczepiany pod skórę chip pozwala całkowicie wyeliminować noszenie przy sobie wszystkich przyrządów identyfikacyjnych.

Z jego pomocą pracownicy mogą otwierać drzwi, logować się do komputerów czy bezgotówkowo płacić w firmowej stołówce. Co ważne, władze firmy zaznaczają, że urządzenie nie posiada wbudowanego GPS-a, więc pracownicy nie są w żaden sposób śledzeni, a tylko identyfikowani.

Wszystkie dane gromadzone w chipie są szyfrowane. Sama operacja zamieszczenia urządzenia jest bezbolesna i nie wymaga specjalnych przygotowań, podobnie jak usunięcie chipa.

Pomimo faktu, że takie praktyki stają się coraz popularniejsze, wciąż budzą na całym świecie wiele kontrowersji. W przyszłości, gdy takie rozwiązania znacznie zwiększą swoje możliwości, z pewnością wielu ludzi skusi się na wszczepienie sobie chipa i, tym samym, znacznie ułatwi sobie codzienne życie, nie tylko w pracy.

Źródło: / Fot. Twitter

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas