Białka histonowe sekretem wiecznej młodości?
Naukowcy z Uniwersytetu Cornella wzięli ostatnio pod lupę histonowe białko H3, które wiąże kwas dezoksyrybonukleinowy, i odkryli, że zarówno u nicieni oraz muszek owocówek zmiany w tym białku związane z wiekiem wpływają na ekspresję genów, a zatem prawdopodobnie także u ludzi białko to może skrywać sekret wiecznej młodości.
Naukowcy z Uniwersytetu Cornella wzięli ostatnio pod lupę histonowe białko H3, które wiąże kwas dezoksyrybonukleinowy (czyli DNA), i odkryli, że zarówno u nicieni oraz muszek owocówek zmiany w tym białku związane z wiekiem wpływają na ekspresję genów, a zatem prawdopodobnie także u ludzi białko to może skrywać sekret wiecznej młodości.
Badacze skupili się tu na modyfikacji tego białka nazwanej H3K36me3 i sprawdzili jak ekspresja genów przebiega u młodych i starych osobników nicienia Caenorhabditis elegans, który w wielu badaniach jest używany jako organizm modelowy ze względu na prosty genom.
Jeśli modyfikacja ta występowała rzadko to ekspresja genów znacznie zmieniała się z wiekiem, jeśli jednak występowała ona częściej to geny były bardziej stabilne, nawet u starych osobników.
Następnie naukowcy postanowili sprawdzić czy nie jest to właściwość występująca wyłącznie u C. elegans i przeprowadzili takie same badania na muszkach owocówkach, a więc organizmie bardzo się od nicieni różniącym. I odkryto, że działa u nich ten sam mechanizm co oznacza, że zapewne jest on obecny także w naszych organizmach, a tym samym powinno dać się zachować młodzieńczą ekspresję genów u ludzi starszych poprzez modyfikację białka H3.
Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie czy na pewno metoda ta działa u ssaków i dalej - u ludzi - a także dokładniejsze zbadanie białka H3, którego funkcja do dziś pozostaje dużą zagadką.
Źródło: