Co jest w życiu najważniejsze? Znamy odpowiedź

Jesteście inteligentni, pracowici, inwestujecie w siebie, a i tak nie możecie odnieść sukcesu? Najnowszy komputerowy model stworzony przez grupę fizyków i ekonomistów z Uniwersytetu w Katanii wskazuje czego dokładnie może Wam brakować - szczęścia.

Jesteście inteligentni, pracowici, inwestujecie w siebie, a i tak nie możecie odnieść sukcesu? Najnowszy komputerowy model stworzony przez grupę fizyków i ekonomistów z Uniwersytetu w Katanii wskazuje czego dokładnie może Wam brakować - szczęścia.

Jesteście inteligentni, pracowici, inwestujecie w siebie, a i tak nie możecie odnieść sukcesu? Najnowszy komputerowy model stworzony przez grupę fizyków i ekonomistów z Uniwersytetu w Katanii wskazuje czego dokładnie może Wam brakować - szczęścia.

Według wszelkiej maści coachów i innych trenerów rozwoju osobistego jesteśmy kowalami własnego losu i tylko od nas zależy czy osiągniemy sukces. Nauka jednak potwierdza, że nawet jeśli będziecie mieli wszystkie elementy potrzebne by sukces osiągnąć to nadal może być on poza zasięgiem, bo po prostu zabraknie tego jednego elementu, na który żadnego wpływu nie macie - szczęścia.

Reklama

Włoscy naukowcy stworzyli ostatnio komputerowy model, który dokładnie wyjaśnia, jak to się dzieje, że w społeczeństwach działa prawo Pareta, czemu jeden procent ludzi jest w stanie zgromadzić więcej niż połowę wszystkich zasobów, przy ograniczonych, poddających się prawom normalnego rozkładu statystycznego zasobom talentu.

W modelu tym symulowane jednostki dysponujące różnym poziomem talentu (będącego zasadniczo zbiorem różnych cech takich jak inteligencja, motywacja, zaangażowanie, pracowitość pozwalających wykorzystać w różnym stopniu stawiane przez życie szanse) przechodziły swoje kariery zawodowe, które trwały średnio po 40 lat.

I model ten był w stanie odtworzyć przywołane wcześniej prawo Pareta (zwane też 80/20, zgodnie z którym 20% ludzi posiada 80% zasobów). Udało się też odtworzyć widoczny w dzisiejszym świecie trend, gdzie kilka (w tym przypadku 20) najbogatszych jednostek było w stanie zgromadzić prawie połowę wszystkich zasobów wirtualnego świata.

Ciekawym odkryciem (lecz nie najciekawszym) okazało się to, że oczywiście talent pomaga - wśród tych najbogatszych nie można było znaleźć jednostek o najniższym talencie, ale nie były to też jednostki wybitne - najwięcej wśród nich było średniaków, którzy jednak wyróżniali się jednym - mieli w swoim życiu po po prostu nadzwyczajne szczęście.

Najciekawsze jest jednak to, że najskuteczniejszą strategią aby zwiększyć poziom sukcesu (w badaniu był to ogólny wskaźnik powodzenia w życiu) w jak największym stopniu w społeczeństwie, okazało się być równe dystrybuowanie dóbr wśród wszystkich.

Źródło: , Zdj.: CC0

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy