Gigantyczna wieża stoi w sercu Amazonii

W samym sercu amazońskiej dżungli powstaje wysoka na 325 metrów wieża, której celem jest monitorowanie stężenia dwutlenku węgla i metanu nad obszarem nazywanym "zielonymi płucami Ziemi". Amazon Tall Tower Observatory to efekt kooperacji...

W samym sercu amazońskiej dżungli powstała wysoka na 325 metrów wieża, której celem jest monitorowanie stężenia dwutlenku węgla i metanu nad obszarem nazywanym "zielonymi płucami Ziemi". Amazon Tall Tower Observatory to efekt kooperacji brazylijskich i niemieckich naukowców.

Jest wyższa niż drzewa, wyższa od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i 10 razy wyższa od 10-piętrowych wieżowców w naszych miastach. Naukowcy m.in. z Towarzystwa Maxa Plancka, zamierzają badać ile dwutlenku węgla emitują lasy, ile pochłaniają i przetwarzają oraz jak wzrastające stężenie tego gazu na naszej planecie, wpływa na ekosystem Amazonii.

Zawrotna wysokość budowli podyktowana jest skalą przedsięwzięcia. Kilkudziesięciometrowy maszt wyposażony w urządzenia pomiarowe, mógłby zbadać tylko niewielki obszar dżungli, tymczasem wieża wysoka na ponad 300 metrów daje zasięg badawczy całej wschodniej części Amazonii.

Identyczna wieża wcześniej stanęła pośród lasów syberyjskiej tajgi. Zotino Tall Tower Observation Facility budowano całymi latami, bo po pierwsze nie było wystarczających funduszy, po drugie obszar ten jest odcięty od świata i transport materiałów do budowy był logistycznym koszmarem, a po trzecie strona rosyjska robiła co mogła, aby naukowcy utonęli w morzu papierologii.

Gdy wreszcie się udało, naukowcy mogli wznieść kolejną wieżę, jej bliźniaka. Dwie wieże, jedna w największym kompleksie leśnym północnej półkuli, a druga wśród najbardziej dziewiczej dżungli południowej półkuli, dadzą pełniejszy obraz tego, co dzieje się w leśnych ekosystemach w obliczu zmian klimatycznych.

Teraz możemy na bieżąco śledzić, jak lasy radzą sobie z naszą nadmierną emisją CO2 i jaka w związku z tym czeka nas przyszłość.

Źródło:  / Fot. ATTO

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas