Największa w tym roku pełnia superksiężyca

Dzisiaj po zapadnięciu zmroku Księżyc znajdzie się w pełni, ale nie będzie to wcale zwyczajna pełnia. Nasz satelita znajdzie się bowiem najbliżej Ziemi i będzie świecić najmocniej w tym roku, a to oznacza wyjątkową pełnię superksiężyca. Zobaczcie!

Dzisiaj po zapadnięciu zmroku Księżyc znajdzie się w pełni, ale nie będzie to wcale zwyczajna pełnia. Nasz satelita znajdzie się bowiem najbliżej Ziemi i będzie świecić najmocniej w tym roku, a to oznacza wyjątkową pełnię superksiężyca. Zobaczcie!

Wieczorem i w nocy czeka nas wyjątkowe zjawisko, a mianowicie pełnia superksiężyca, największa od 3 lat. Od zwyczajnej pełni różni się ona tym, że Księżyc znajduje się wyjątkowo blisko Ziemi, najbliżej w danym roku, i jednocześnie świeci najmocniej światłem odbitym.

Definicję superksiężyca wymyślił 35 lat temu astrolog Richard Nolle. Zgodnie z nią w tym roku aż trzy pełnie zaliczają się do miana superksiężyca, ale to właśnie podczas dzisiejszej, nasz naturalny satelita znajdzie się najbliżej naszej planety.

Zjawisko osiągnie swe apogeum między godziną 19:44 a 20:09. W tej pierwszej godzinie Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi, a dokładnie w odległości 356,896 kilometrów, zaś po 25 minutach nastąpi pełnia, a więc Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się na jednej linii. Dla porównania średni dystans Księżyca od Ziemi to 382,900 kilometrów.

Reklama

Superpełnia jest tak fascynującym zjawiskiem, ponieważ tarcza Księżyca jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni. Szczególnie ciekawie Księżyc prezentuje się tuż przed wschodem lub po zachodzie Słońca, czyli wówczas, gdy Srebrny Glob znajduje się nisko nad horyzontem, a niebo jest delikatnie rozjaśnione intensywnymi barwami.

Porównanie obserwowanej z Ziemi wielkości tarczy Księżyca podczas superpełni (po prawej) i zwykłej pełni (po lewej). Tarcza podczas superpełni jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni.

Z powodu zjawisk optycznych księżycowa tarcza będzie się wydawać większa niż, gdy znajduje się wysoko na niebie. Superpełnia Księżyca nie będzie miała kolosalnego wpływu na naszą planetę.

Zakreśli się jedynie większymi niż zazwyczaj pływami, ale nie większymi niż o kilka centymetrów od tych obserwowanych podczas zwyczajnych pełni. Naukowcy uspokajają, że nie grożą nam żadne kataklizmy z tego powodu, ponieważ podobne zjawiska na przestrzeni historii zdarzały się wielokrotnie.

Pewne jest natomiast to, że osoby często odczuwające różnorodne dolegliwości podczas pełni, mogą się poczuć gorzej, więc czeka je nieprzespana noc. Ostatnia wyjątkowo duża pełnia miała miejsce w marcu 2011 roku, kiedy okazała się największą od 18 lat.

Jeszcze większa pełnia spodziewana jest w nocy z 14 na 15 listopada 2016 roku. Wtedy Księżyc znajdzie się w odległości 356,523 kilometrów, czyli o 373 kilometry bliżej niż dzisiaj wieczorem i o 66 kilometrów bliżej niż 3 lata temu.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy