NASA testuje samolot ze składanymi skrzydłami
NASA bezustannie pracuje nad innowacjami dla samolotów pasażerskich przyszłości, które będą poruszały się w powietrzu niezwykle cicho, rozwijały prędkość naddźwiękową i cechowały się ekologią...
NASA bezustannie pracuje nad innowacjami dla samolotów pasażerskich przyszłości, które będą poruszały się w powietrzu niezwykle cicho, rozwijały prędkość naddźwiękową i cechowały się ekologią.
Inżynierowie przygotowali mały demonstrator samolotu pasażerskiego wyposażony w technologię składanych skrzydeł (Spanwise Adaptive Wing). Według projektu, końcówki skrzydeł będą zginały się pod maksymalnym kątem 75 stopni. Takie rozwiązanie doprowadzi do zmniejszenia oporu powietrza, zwiększenia nośności, wydajności całego układu napędowego i dużych oszczędności na paliwie.
Póki co NASA testuje specjalny zawias w skrzydłach, z pomocą którego będzie można sterować kątem zgięcia końcówki skrzydła. Docelowo jednak inżynierowie chcą zrezygnować z systemu sterowania hydraulicznego i opracować innowacyjne materiały, wyjątkowo elastyczne i cechujące się pamięcią kształtu.
Wówczas w dowolnym momencie będzie można dobrać kąt wygięcia końcówek skrzydeł do poszczególnych faz lotu i osiągnąć jeszcze lepsze efekty.
Dron Prototype Technology-Evaluation Research Aircraft, wyposażony w technologię Spanwise Adaptive Wing, został kilka dni temu przetestowany w ośrodku NASA w Armstrong Flight Research Center przez inżynierów z Boeing Research & Technology i Area-I Inc.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA/Boeing