Nie żyje Stephen Hawking - zmarł w wieku 76 lat

Stephen Hawking , prawdopodobnie najbardziej znany naukowiec na świecie, zmarł dziś w wieku 76 lat. Rzecznik rodziny poinformował, że profesor odszedł spokojnie w swoim domu w Cambridge i jego bliscy proszą o chwilę spokoju, by uczcić i opłakać jego śmierć, ale dziękują wszystkim za wsparcie...

Stephen Hawking, prawdopodobnie najbardziej znany naukowiec na świecie, zmarł dziś w wieku 76 lat. Rzecznik rodziny poinformował, że profesor odszedł spokojnie w swoim domu w Cambridge i jego bliscy proszą o chwilę spokoju, by uczcić i opłakać jego śmierć, ale dziękują wszystkim za wsparcie.

Brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk urodził się 9 stycznia 1942 roku w Oksfordzie w Anglii. Najbardziej znane z jego osiągnięć to opracowanie wraz z Rogerem Penrosem twierdzenia odnoszącego się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, które dziś znane jest jako promieniowanie Hawkinga. W 1988 wydał zaś książkę "Krótka historia czasu", która przybliża laikom kluczowe zagadnienia z dziedziny fizyki, astronomii i kosmologii. Ta okazała się hitem i rozeszła się w nakładzie ponad 10 mln egzemplarzy, co jak na jej tematykę jest nie lada osiągnięciem.

W wieku 21 lat u Hawkinga zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. W konsekwencji wylądował na wózku inwalidzkim, a w 1985 roku tracheotomia pozbawiła go głosu, przez co zmuszony był komunikować się ze światem za pomocą komputerowego syntezatora mowy obsługiwanego przez drobiazgowe ruchy policzka.

Hawking podkreślał jednak, że jego znacząca niepełnosprawność nie ma większego znaczenia w jego dziedzinie nauki, czyli fizyce teoretycznej. Jego zdaniem, nawet mu to pomogło, ponieważ mógł skupić się problemach związanych fizyką, zachowując klarowny umysł.

Dzieci Stephena Hawkinga, Lucy, Robert i Tim, napisały krótkie oświadczenie o poniższej treści:

"Jesteśmy głęboko poruszeni śmiercią naszego ukochanego ojca. Był wspaniałym naukowcem i niezwykłym człowiekiem, którego praca i dziedzictwo przetrwają wiele lat. Jego odwaga i upór wraz z błyskotliwością i humorem inspirowały ludzi na całym świecie. Kiedyś powiedział "Ale ten wszechświat byłby pusty bez ludzi, których kocham". Zawsze będziemy za nim zawsze tęsknić."

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ZeroG

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas