Pierwsza polska farma wiatrowa na Bałtyku

Na Bałtyku powstanie pierwsza polska farma wiatrowa. Stworzy ją 120 turbin o łącznej mocy do 1200 MW. Realizacją inwestycji ma zająć się grupa Polenergia. Inwestycja będzie nosiła nazwę "Bałtyk Środkowy III" i na zostać zrealizowana w polskiej wyłącznej strefie...

Na Bałtyku powstanie pierwsza polska farma wiatrowa. Stworzy ją 120 turbin o łącznej mocy do 1200 MW. Realizacją inwestycji ma zająć się grupa Polenergia.

Inwestycja będzie nosiła nazwę "Bałtyk Środkowy III" i na zostać zrealizowana w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Turbiny powstaną w pasie zlokalizowanym około 23 kilometry na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (województwo pomorskie).

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej grupy Polenergia, wynika, że turbiny staną w miejscu, gdzie głębokość morza waha się między 25 a 40 m.

Mają one osiągnąć maksymalną wysokość 275 m n.p.m., czyli maksymalna średnica rotora wyniesie do 200 metrów. Natomiast odległość pomiędzy poszczególnymi wiatrakami ma wynieść od 1,2 do 1,5 kilometrów. Pomiary wskazują, że średnia prędkość wiatru wynosi tam  9-10 m/s.

Polenergia informuje, że rozpoczęcie produkcji energii wyznaczono na rok 2022. Wielkim plusem powstania pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku będzie stworzenie dużej ilości miejsc pracy, głównie w sektorze stoczniowym i portowym.

Zdaniem RDOŚ realizacja projektu "Bałtyk Środkowy III" m.in. umożliwi polskim stoczniom, w Szczecinie i w Gdyni, budowę fundamentów i wież planowanych elektrowni.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas