Polacy spędzą dwa tygodnie na Marsie
Jak wiecie, NASA przygotowuje się do pierwszego załogowego lotu na Czerwoną Planetę. W wielu realizowanych projektach udział biorą również Polacy. Agencja ma na świecie różne ośrodki, w których symulowane są warunki panujące na Czerwonej Planecie...
Jak wiecie, NASA przygotowuje się do pierwszego załogowego lotu na Czerwoną Planetę. W wielu realizowanych projektach udział biorą również Polacy. Agencja ma na świecie różne ośrodki, w których symulowane są warunki panujące na Czerwonej Planecie.
Naukowcy sprawdzają w nich, jak przyszli kolonizatorzy Marsa poradzą sobie z zaplanowanymi dla nich zadaniami oraz jak tak długa izolacja wpłynie na ich psychikę i relacje w grupie.
NASA chce w ten sposób poznać i przygotować się na wszystkie wydarzenia, które mogą mieć kluczowe znaczenie w trakcie kolonizacji Marsa. Przecież ten odległy nam świat jest niezwykle nieprzyjaznym dla człowieka miejscem, a życie tam będzie najbardziej karkołomnym zadaniem w całej historii podboju kosmosu.
W najnowszej misji EXO.17 wezmą udział Polacy. Projekt jest efektem współpracy Uniwersytetu SWPS i Fundacji EXORiON, założonej przez absolwenta uczelni Jakuba Falacińskiego, psychologa i wynalazcę. Badania zostaną przeprowadzone w amerykańskim ośrodku badawczym Mars Desert Research Station (MDSR) położonym w Utah.
Misja rozpocznie się już 11 marca, a jej elementem będą testy systemu filtrowania powietrza czy sposobów radzenia sobie ze stresem. Polacy spędzą w ośrodku na pustyni 2 tygodnie, w krajobrazie do złudzenia przypominającym marsjański. Będą testowali tam sprzęt i rozwiązania technologiczne oraz przeprowadzą badania psychologiczne.
Jednym z testowanych urządzeń będzie analog kombinezonu kosmonautycznego, który pozwala na dostosowanie części skafandra do wykonywanych zadań, gdyż każdy z kolonizatorów będzie miał inną funkcję. Co ciekawe, jest to pierwszy, całkowicie polski, analog kombinezonu kosmicznego. Polacy będą mogli w ten sposób udoskonalać swój wynalazek i ostatecznie wysłać go na Marsa.
Badacze przetestują też nową wersję holtera, czyli urządzenia, które ma analizować pracę serca podczas wykonywania rutynowych zadań i porannych ćwiczeń gimnastycznych, sprawdzą również system filtrowania powietrza w habitacie oraz wypróbują prysznic mgłowy FOG, a mianowicie minimalistyczne urządzenie umożliwiające kąpiel w dwóch szklankach wody.
Specjaliści przeprowadzą również eksperymenty z Aresem, czyli łazikiem marsjańskim, który będzie wykorzystywany przez kolonizatorów do codziennych prac. Polacy chcą dowiedzieć się, jak astronauci będą traktowali robota. Będzie to test psychologiczny, gdyż ujawni on, czy będzie on dla nich zabawką, zwierzakiem czy "zimnym" narzędziem do wykonywania określonych zadań.
Pomimo faktu, że pierwszy lot na Czerwoną Planetę zaplanowany jest dopiero na 2025 rok, to już teraz istnieje potrzeba zrozumienia wszystkich aspektów interakcji astronautów z całą grupą i inteligentnymi urządzeniami w warunkach totalnej izolacji.
Tymczasem dzięki powyższemu filmowi możecie wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało to najbardziej doniosłe przedsięwzięcie w historii ludzkości.
Źródło: / Fot. NASA