Rewolucyjna szczepionka na HIV gotowa do testów

Po ponad 20 latach badań grupa kanadyjskich naukowców pracująca nad szczepionką przeciw wirusowi HIV otrzymała w końcu zielone światło od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków - mogą rozpocząć testy na ludziach.

Po ponad 20 latach badań grupa kanadyjskich naukowców pracująca nad szczepionką przeciw wirusowi HIV otrzymała w końcu zielone światło od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków - mogą rozpocząć testy na ludziach.

Po ponad 20 latach badań grupa kanadyjskich naukowców pracująca nad szczepionką przeciw wirusowi HIV otrzymała w końcu zielone światło od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków - mogą rozpocząć testy na ludziach.

Autorzy eksperymentalnej szczepionki nazwanej SAV001 - naukowcy z Uniwersytet Zachodniego Ontario - zgodę tę określają mianem kamienia milowego. Już w styczniu podadzą oni 40 ochotnikom szczepionkę, aby sprawdzić jej działanie.

Podstawowe badania, które leżą u podstaw działania SAV001 rozpoczęły się 20 lat temu. Po 10 latach prac rozpoczęte zostały prace nad samą szczepionką.

Reklama

SAV001 będzie pierwszą w historii dopuszczoną do klinicznych testów szczepionką zawierającą całego (choć zupełnie pozbawionego "zębów") wirusa HIV-1, który będzie miał za zadanie nauczyć nasz organizm radzenia sobie ze śmiercionośną chorobą.

Jest to metoda niemal identyczna z tą jaka stosowana jest w szczepionkach przeciw grypie, polio, wściekliźnie czy WZW typu A.

Wykorzystany przez naukowców wirus został zmodyfikowany genetycznie tak, aby nie powodował choroby znanej jako AIDS. Aby upewnić się, że będzie on zupełnie nieszkodliwy badacze dodatkowo zbombardowali go jeszcze radiacją oraz chemią.

Mimo, że obecnie w pierwszej fazie klinicznej znajduje się około 30 różnych szczepionek na HIV na całym świecie (większość z obecnie testowanych szczepionek skupia się na wykorzystaniu jednej tylko części wirusa, aby włączyć reakcję obronną naszego organizmu) to nigdy wcześniej ta metoda - wykorzystania całego wirusa - nie została zastosowana w przypadku HIV, gdyż nie istniał po prostu sposób na "rozbrojenie" go.

Jeśli SAV001 okaże się bezpieczna wejdzie ona w drugą fazę testów klinicznych, gdzie podana zostanie 600 osobom wolnym od wirusa HIV, które jednak mają wysokie ryzyko zarażenia nim. Następnie naukowcy zbadają ich reakcję immunologiczną na podany lek.

W ostatniej, trzeciej fazie brało będzie udział już 6000 osób, również wolnych od wirusa i również wysoce narażonych na zarażenie nim. Połowa z nich zostanie zaszczepiona i będą oni "śledzeni" przez naukowców przez 3 lata, aby sprawdzić kto został zarażony HIV.

Dopiero po tym będzie można ewentualnie (w przypadku pozytywnych wyników) liczyć na wprowadzenie jej do sprzedaży. Jednak i tak możemy chyba śmiało powiedzieć, że jest już ona na wyciągnięcie ręki, a następne pokolenie wolne będzie od wirusa, który według statystyk zabił już ponad 30 milionów ludzi na świecie.

Źródło:

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy